Uma Singh, Nepalli genç bir gazeteci ve feminist aktivistti. Katmandu’da yerel bir radyo istasyonunda (Radio Today FM) çalışıyordu. Bölgede uygulanan başlık/ çeyiz parası ve kast sistemine karşı kadın hakları üzerine yazdığı yazılarla tanınıyordu. “Garmagaram Chai” adında kadına yönelik şiddete karşı bir radyo programı yapıyor, burada çoğunu erkek şiddetinden sağ kurtulan kadınların yazdığı mektuplara yer veriyordu. Nepal’de toprağın adaletsiz kamulaştırılmasını gündeme getirerek yanlış politikaları eleştiriyordu. Janakpur’da 15 kadar erkek tarafından evi basılıp bıçaklanarak öldürüldüğünde 27 yaşındaydı.

Kadının İnsan Hakları Savunucuları Ulusal Birliği (NAWHRD), Singh’in ölümünden hemen sonra bir kampanya başlattı. Cinayetin uygun biçimde aydınlatılması, tüm kadınlarla birlikte kadının insan hakları savunucularının devlet tarafından korunması ve cezasızlık kültürünün hedef alınması talep edildi.

Cinayetin planlayıcısı gerçek suçlu Umesh Yadav’ın yakalanması ancak 2013 yılında gerçekleşebildi. Yadav 2015 yılında ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.