On binlerce transfeminist geçtiğimiz hafta sonu Verona’daydı. Kendi bedenimizle ilgili kararları başkalarına bırakmayacağımızı, LGBTİ+’lar olarak kazanılmış haklarımızı geri vermeyeceğimizi ve ayrımcılığa, göçmen karşıtlığına sessiz kalmayacağımızı hep birlikte haykırdık. Nedeni ise Dünya Aile Kongresi (WCF) adlı, üç gün süren bir nefret suçu olarak da tanımlanabilecek etkinlikti.

1997’den beri neredeyse her yıl düzenlenen Dünya Aile Kongresi, bu yıl da 29-30-31 Mart tarihlerinde, İtalya’nın Verona şehrinde yapıldı[1]. ABD’de başlayan bu organizasyon, adından anlaşılacağı üzere geleneksel aileyi -ve dolayısıyla toplum ve devlet bekasını- korumak için yola çıkan; evlilik eşitliğine, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği temelli haklara, kürtaja, boşanmaya karşı olup bu gündemi küreselleştirmek için örgütlü şekilde çalışan ayrımcı bir yapı. İnsan Hakları Kampanyası Vakfı’na göre (Human Rights Campaign) etki alanı Uganda, Rusya ve Nijerya gibi ülkelerdeki eşcinsellik karşıtı yasal düzenlemelere kadar uzanıyor.

İtalya genelinde örgütlü transfeminist ağ, Non Una di Meno[2], kongreyle aynı tarihlerde üç günlük bir eylem için çağrı yaptı ve İtalya’nın otuzdan fazla şehrinden ve farklı ülkelerden geniş bir katılımla karşı-etkinlik düzenlendi. Atölyeler, forum, tiyatro, belgesel gösterimleri gibi çeşitli etkinliklerin olduğu program kapsamında 30 Mart’ta devasa bir yürüyüş gerçekleşti. Basında 20.000, Non Una di Meno’nun sitesinde 150.000 kişinin katıldığı söylenen eylem neredeyse tüm şehir merkezini kapladı. Trump hayranı Salvini’nin lideri olduğu sağcı Lig / Lega (eski adıyla Kuzey Ligi / Lega Nord) Partisi tarafından yönetilen şehrin tarihinde böylesi bir insan selinin görülmediğini aktarıyor Veronalılar.

Adını Arjantin çıkışlı Ni Una Menos hareketinden alan Non Una di Meno, “Bir Kişi Daha Eksilmeyeceğiz” sloganıyla 2015’te yola çıktı. 8 Mart’ta dünya genelinde düzenlenen grevin çağrıcılarından ve katılımcılarından olan hareket, karşı-eylemin son gününde bir de uluslararası forum örgütledi. Yerel mücadelelerin temas etmesi için bir fırsat olan bu forum, son yıllarda dünyanın pek çok yerinde yükselen -ve ortak bir gündemleri olduğunu söylemenin komplo teorisi sayılamayacağı- sağcı ve muhafazakâr politikaların defalarca gösterdiği bir arada durma ihtiyacını kanıtladı.

* Kongre katılımcılarının sahiplendiği faşist slogana (Dio, Patria, Famiglia) karşı yazılmış bir pankarttan çevrilmiştir: https://nonunadimeno.files.wordpress.com/2019/03/55807220_1194749037367933_2949063723848826880_n.jpg

[1] https://wcfverona.org/en/

[2] https://nonunadimeno.wordpress.com/

Tüm fotoğraflar Non Una di Meno sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.