İstanbul Sözleşmesi’nin denetleme mekanizması olan GREVIO’nun başkanlık görevini Türkiye adına yürütmekte olan kadına yönelik şiddet alanında yıllardır çalışan Feride Acar’ı Türkiye yeni dönemde GREVIO adayı olarak göstermedi ve bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı.

Kendisi de daha önce karısının üzerine bok dökmüş yazar Sevan Nişanyan, geçtiğimiz hafta cinsel saldırı suçundan ceza alan terapist Murat Paker’i savunmaya kalkıştı, “çükün görevi her bulduğu deliğe girmektir” gibi cümleler üretti.

Şarkıcı Sıla’yı darp ettiği gerekçesiyle 7 Mart’ta mahkeme önüne çıkacak olan oyuncu Ahmet Kural hakkında Sıla’nın avukatları tahrif edilmiş bir video yayınladığı gerekçesiyle adli yargılamayı etkilemekten suç duyurusunda bulundu, mahkeme takipsizlik verdi.

Öldürülen Şule Çet’in davasındaki sanıklar Çağatay A. ve Berk A.’nın hazırlattığı raporda, içki içen kadının başına gelecekleri kabul etmiş olacağı argümanı ve “Bir kadın bir erkekle tenhada içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiştir” cümlesi yer aldı.

Birleşik Arap Emirlikleri Cinsiyet Eşitliği Ödülleri’nin tamamı “kadınlarla gurur duyuyoruz” denerek erkeklere verildi.

Çocuklara Bedensel Cezaları Sonlandırmak için Küresel İnisiyatif (Global Initiative to End All Corporal Punishment of Children) yayınladığı raporda dünyada çocukların yalnızca yüzde 10’u ev içinde ve dışında bedensel cezalara karşı yasal olarak korunuyor.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi’ne 15 yaşındaki bir çocuğun evlendirileceği ihbarı gelmesi üzerine Baro savcılığa gerekli işlemler için başvurdu ancak çocuk ve aileden şikayetçi olan olmayınca cinsel istismar suçundan yargılama yapılamadığı gibi, kız çocuğu da evlendirildi.

Edirne’de Murat Pehlivan isimli şahıs hakkında açılan davanın karar duruşmasında 29 yıl 22 ay hapis cezası verildi, failin çocuğun cinsel istismarı ve müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak, çocukların kullanıldığı müstehcen yayınları depolamak suçlarını işlediği ortaya çıktı.

BBC programına konuşan ABD’li Jean Whitehorse’un aktardıkları ile 1973-76 arasında ABD’nin Amerikan Yerlisi 3406 kadını rızaları olmadan kısırlaştırdığı tekrar gündeme geldi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bestami E.’nin bakanlık çalışanı bir kadını taciz ettiği kadının savcılığa şikayette bulunmasıyla açığa çıktı.

AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci “İzmir mahallenin en güzel kızı, kim istemez ki…” dediği seçim kampanyasını açtı: “’İzmir mahallenin en güzel kızı, kim istemez ki…’ sözünden şu anlam çıkmamalı: ‘Mahallenin en güzel kadını…’ demedim.”

İstanbul’da Cevat Y. hakkında zihinsel engelli Ş.B.’ye yönelik nitelikli cinsel saldırı ve 14 yaşındaki bir çocuğa yönelik cinsel istismar suçundan açılan davada mahkeme “zihinsel engelin dışarıdan görülmediğine” kanaat getirerek cezaya yer olmadığına karar verdi, cinsel istismar suçunda da indirim yaparak sanığı tahliye etti.

İstanbul’da bir kadın karşı balkonda kendisine bakarak mastürbasyon yapan Münir D. hakkında şikayetçi oldu, savcılık “evli bir kadının kendi iffetine zarar verecek şekilde yalan söylemeyeceği” gerekçesiyle cinsel taciz suçundan dava açılması gerektiğini belirtti.

Adana’da O.K. babaannesi Vildan Kaymaz’ı tüfekle öldürdü.

Muğla’da Serdal İncedayı sevgilisi Fatma Tangaz’ı öldürdü.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.