Hatay’da Özel Harekat Polisleri, Mor Dayanışma’dan kadınları Güzelburç köyünde erzak dağıttıkları ve kadınlarla dayanışma kurdukları için tehdit ederek gözaltına aldı. Kadınlar aynı gün serbest bırakıldı.

Hatay Valiliği, Defne ilçesine bağlı Sevgi Parkında depremlerin ilk günlerinden itibaren dayanışmayı büyüten, aralarında TTB Kadın Sağlığı Biriminin de olduğu koordinasyon merkezlerini tahliye etme girişiminde bulundu. Hatay Afet Kadınlar Birlikte Güçlü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ilişkin Sevgi Parkında açıklama yaptı. Kadınlar, “Yıkılan şehirleri kadın dayanışmasıyla yeniden kuracağız” dedi.

Hatay’da Haşim Cemal E. hakkında, enkazdan çıkarılan Suriyeli iki kız kardeşten 13 yaşındaki çocuğu hastanede cinsel istismar ettiği ve 18 yaşındaki diğer kız kardeşin de kolundaki ve boynundaki altınları çaldığı iddiasıyla suç duyurusu yapıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. İki çocuk İstanbul’da tedavi altına alındı.

Malatya’da yıkılan bina enkazında kurtarma çalışması sırasında AFAD yetkilisi erkek, AFAD görevlisi bir kadını enkaz başında uzaklaştırmaya çalıştı, kadın isyan ederek tepki gösterdi.

Kahramanmaraş’ta temiz su bulamayan bir kadın, AFAD yetkilisinin ‘yardımların artık bittiğini’ belirterek, ‘ihtiyaçlarını karşılaması için yüzüğünü satmasını’ söylediğini anlattı. O sırada bir yetkili, su sorununu çözmek yerine olayı görüntüleyen gazeteciye “Çekme” dedi.

ÜniKuir, online eğitim kararı ile kampüs ortamından mahrum kalmanın LGBTİ+ öğrencilerin psikolojik iyi oluşuna hizmet etmeyeceğine, kararın LGBTİ+ öğrencileri çok daha kırılgan hale getirdiğine dikkat çekti.

İstanbul, Küçükçekmece’de sabah işe gitmek üzere evden çıkan Y.T. adlı kadına, M.C.K. ve adını bilmediği iki erkek kimyasal madde ve silahla saldırarak yaraladı. Kadın şikayetçi oldu.

İstinaf mahkemesi, İzmir’de boşandığı Fulya Öztürk’ü öldüren Hasan Ozan Baştosun’a verilen müebbet hapis cezasını bozdu.

İran’da en az 650 kızın okula gitmemeleri için zehirlendiği ortaya çıktı. 30 Kasım 2022’den bu yana Kum kentinde 10’dan fazla kız okulu hedef alındı. Eski milletvekili ve gazeteci Cemile Kadivar “Kız çocuklarının eğitiminin haram olduğunu ve kız okullarının açık kalması halinde onların zehirlenmesini İran geneline yaymakla” tehdit ettiği iddia edilen Fidayeen Velayat grubuna dikkat çekti. İranlı yetkililer ise Fidayeen Velayat adında bir grubun varlığını reddetti.

Rusya’da Federal Güvenlik Servisinden yetkililer, altıncı sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Maşa Moskaleva’yı okulda Rusya’nın Ukrayna’daki işgaline karşı resim çizmesinin ardından yetimhaneye gönderdi, babasını da tutukladı.

İstanbul’da bir rezidansta zorla tutulan 26 Endonezyalı kadın bulundu. Yaklaşık iki aydır kadınların cep telefonları ile pasaportlarına el koyan İran ve Irak uyruklu üç şüpheliden ikisi tutuklandı, biri için sınır dışı işlemleri başlatıldı.

Elazığ’da Hüsniye Keskinbaş’ı işkenceyle öldüren Nadir Üstün’e mahkeme ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

Antalya’da yolda yürüyen kadını bıçaklayan ve “başkasına benzeterek bıçakladığını” iddia eden Emre Kırkuşu, tahliye edildi.

Bianet’in hazırladığı erkek şiddeti çetelesine göre erkekler Şubat’ta 11 kadını öldürdü, en az dokuz kadının ve iki çocuğun ölümü ise basına “şüpheli” olarak yansıdı. Erkekler en az 40 kadına şiddet uyguladı, en az iki kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az bir kadını taciz etti.

Hong Kong’lu model Abby Choi’nin öldürülmesinin ardından evinde ve mezarlık çevresinde yapılan aramalarda uzuvlarının bulunması üzerine eski eşi, babası ve abisi tutuklandı.

Yapılan araştırmalara göre Avrupa Birliği ülkelerinde kadın ve erkek çalışanlar arasında “eşit işe eşit ücret” ancak 2086’da mümkün olabilecek.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.