Konya’da üçü çocuk dört sporcuya cinsel saldırıda bulunmaktan yargılanan Muay Thai antrenörü Mehmet Ali Acar, ikinci kez tahliye edildi.

Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde eğitim sorumlusu olarak görev yapan doktor Erkan Aydın’ın kadın asistanına sistematik cinsel taciz suçundan mahkemeden ceza almasına ve İTO’nun meslekten men kararına rağmen aynı hastanedeki görevine geri döndürülmesine karşı kadın sağlık çalışanlarının mücadelesi devam ediyor.

Pınar Gültekin’in öldürüldüğü bağ evinde yapılan keşifte cinayet mahalindeki koşullar sağlanamadı. Sanıklar ezberlenmiş ve kurgulanmış ifade verdi.

İstanbul Sözleşmesi karşıtı bir grup TBMM’de milletvekili odalarına nefret söylemi içeren “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı İftira Kanunu İptal Edilsin” başlıklı kitapçıkları dağıttı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, “çocukların cinsel istismarı” suçundan cezaevlerinde 12 bin 942 hükümlü ve 2 bin 550 tutuklunun bulunduğunu açıkladı.

İzmir’de bir AKP’li yönetici cinsel istismar, bir diğeri trans arkadaşının ölümüne sebep olmak suçundan tutuklandı.

Bitlis’te 14 yaşındaki bir kız çocuğu zorla dini nikahla evlendirilerek aynı evde yaşamaya zorlandığı Ferit Kanlı’nın yanından kaçtı. Polisler çocuğu Ferit Kanlı’yı yakalamak için “yem” olarak kullanıp şiddet gördüğü eve geri gönderdi. Operasyon esnasında çocuk polisler tarafından vuruldu. Çocuk hastanede tedavi olurken Ferit Kanlı serbest bırakıldı.

155 gün tutuklu kalan ve yaklaşık 1,5 ay önce tahliye olan OdaTv Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, “çıplak arama” tartışmalarına ilişkin olarak, “Polisi bilmiyorum, ama maalesef cezaevinde bu uygulama var… İstisnai falan değil, cezaevi tabibince de yapılmıyor… Tanığıyım!..” dedi.

Mardin’in Artuklu ilçesinde evli olduğu kadını sistematik şiddet uygulayan Hasan Eneş sadece 2 aylık verilen uzaklaştırma kararının bitmesinin ardından eve giderek kadına ve çocuklarına şiddet uyguladı.

Muhammed Karadayı boşanma aşamasında olduğu Esma Nur’u öldürdü

Vatikan’ın eski Paris Büyükelçisi Başpiskopos Luigi Ventura, cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Fransa’da 8 ay tecilli hapis cezasına çarptırıldı.

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre kadın gazetecilerin yüzde 73’ü dijitale şiddete maruz kalıyor.

Diyarbakır’ın Bağlar  ilçesinde  bir çocuğa cinsel istismarda bulunan M. A. beraat etti. Beraat kararına karşı İstinaf Mahkemesi’ne yapılan başvuru ise reddedildi

Pakistan  ordusunu ve devletini açıkça eleştiren isimlerden biri olan insan hakları aktivisti Kerime Beluci katledildi.

Çıplak arama işkencesine maruz kalanlar yaşadıklarını anlattı; devlet uygulamayı yalanladı. Ceza ve Tevkifevleri (CTE) Genel Müdürlüğü cezaevlerindeki çıplak aramayı, “Kendi bedenini suistimal etmek isteyenlerin önüne bu yöntemle geçilebilmektedir,” ifadeleriyle savundu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, çıplak arama paylaşımları hakkında re’sen soruşturma başlattı.

ABD’li asker hamile karısını üç yaşındaki kızlarının önünde vurup intihar etti.

Fransa’da okul yönetimi tarafından transfobik baskıya maruz bırakılan lise öğrencisi Avril Foudad yaşamına son verdi. Okul yönetimi, öldükten sonra bile Avril’in kimliğine saldırararak ondan “erkek” diye bahsetti.

İstanbul Tuzla’da sistematik şiddete maruz bırakılan ve ayrılmak istediği Ceyhun Çatalca tarafından 14 Aralık’ta katledilen Seher Ç.’nin, öldürülmeden önce failden şikayetçi olduğu dilekçeler ortaya çıktı.

İklim aktivisti Can Tonbil’in koordinasyonunda yer aldığı ekipteki çocuk ve gençlere karşı kötü muamele, baskı ve psikolojik şiddet uyguladığı ifşa edildi.

Pendik’te bir kız çocuğu okulda dağıtılan bilgi formuna ailesinden şiddet gördüğünü yazdıktan sonra, yapılan görüşmede abisi tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını anlattı.

Diyarbakır’da, kocasının patronu R. N. tarafından taciz edilen Suriyeli E. B.’nin şikayetine takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararının ardından R. N. sosyal medya ve basın yoluyla şiddete uğradığını gerekçe göstererek E. B., kocası ve avukatı hakkında koruma kararı aldırdı.

Afganistan’da ülkenin önde gelen kadın hakları savunucularından Freshta Kohistani, kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen silahlı saldırıda öldürüldü.

Ege Üniversitesi’ndeki tacizi soruşturan komisyonun hazırladığı raporlarda öğrencileri taciz eden Prof. Dr. Z. E. B.’nin göklere çıkarıldığı, taciz beyanlarının ise “Taciz değil iltifat, makul hareket, herkesin önünde yapmış,” gibi ifadelerle aklanmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

İzmir’in Çiğli ilçesinde annesi ve kız kardeşine şiddet uygulayan İsmail D. sevk edildiği adliyede serbest bırakıldı.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Recep Kırtay, Çiğdem Kırtay’ı “kıskançlık” bahanesiyle öldürdü.

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.