7-8-9 Eylül tarihlerinde İstanbul’da Kadınların Büyük Buluşması gerçekleştirildi. Daha önce Diyarbakır ve Batman’a giderek oradaki kadınlarla bir araya gelen Barış için Kadın Dayanışması Grubu şimdi de Diyarbakır, Batman, İzmit, Gölcük, İzmir, Ankara ve Bergamalı kadınlarla İstanbul’da buluştu.

Buluşmanın başlangıcının duyurulduğu basın toplantısında önce Batman buluşmasının görüntülerinden oluşan slayt gösterisi gerçekleştirildi ve Barış için Kadın Dayanışma Grubu’nun amaçlarının ve faaliyetlerinin anlatıldığı basın açıklaması okundu. İlk sözlerinin barış olduğunu söyleyen kadınlar çözülmediği, ertelendiği ve yok sayıldığı için şiddet doğuran tüm sorunların açığa çıkarılması için bir araya geldiklerini söylediler. Özellikle bölgedeki kadınlar yaşanan toplumsal çelişkinin sonuçlarını daha ağır yaşadıkları için barışın, demokrasinin ve adaletin ihtiyacını daha fazla hissettiklerini vurguladılar ve farklılıklarımızla bir arada bulunmanın, paylaşmanın, dayanışmanın yollarını aramak, kadın bakış açısını ve tavrını geliştirmek istediklerini söylediler.

Üç günlük program boyunca kadınlar Kadın Buluşmaları Fotoğraf Sergisi’ni ziyaret etti, ‘Farklılıklarımızla Buluşuyoruz’ başlığıyla düzenledikleri söyleşide bu buluşmadan ne beklenebileceğini birlikte konuştular, ağaç sulama etkinliği ve panayır düzenlediler.

http://bianet.org/bianet/kadin/4324-kadinlarin-istanbul-bulusmasi

http://www.radikal.com.tr/turkiye/kadin-kadina-kadinca-608789/

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.