Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde toplanan Pembe Hayat ve MorEL Eskişehir üyeleri, translığı ruhsal bozukluk kategorisinde kabul eden uluslararası sağlık kuruluşlarının bu değerlendirmeyi değiştirmesi için sürdürecekleri “Trans kimlikler hastalık değildir” (Stop Trans Pathologization-2012) trans kimliklerin (transseksüel, transgender, interseksüel) hastalık tanımından çıkarılması gerekliliğini savunan uluslararası kampanyanın ilk eylemini gerçekleştirdiler. Kampanya kapsamında 2009 yılından itibaren Ekim ayının üçüncü Cumartesi günü “Trans Kimliklerin Hastalık Tanımından Çıkarılması için Uluslararası Eylem Günü” olarak dünyanın her yerinde etkinlik ve eylemler düzenleniyor.

Ankara’da, Ellerinde “Bedenime Dokunma”, “Transseksüel açılımı istiyoruz”, “Hasta değil travestiyiz” yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklaması yapıldı. Amerikan Psikiyatrlar Birliği’nin 1973 yılında, Dünya Sağlık Örgütü’nün de 1990 yılında eşcinselliğin ruhsal bozukluklar listesinden çıkarılmasına karar verdiği ancak transseksüelliğin hala ruhsal bozukluk kategorisinde değerlendirildiği, Amerikan Psikiyatrlar Birliği’nin 2012’de, Dünya Sağlık Örgütü’nün ise 2014’de ruhsal bozukluklar listesini yeniden gözden geçireceği ifade edilen açıklamada, bu nedenle dünyanın birçok ülkesindeki LGBTT örgütlerinin bu tarihlere kadar eylemler düzenleyeceği duyuruldu. “İnsanları varoluşları yüzünden ayıran, baskılayan, ötekileştiren özel ve kamusal alandan dışlayan ve en temelde transfobiyi yaratan ve besleyen heteroseksist erkek egemen sistemin kendisi hastalıklıdır. Sistem, bizleri sağlıklı ya da sağlıksız bulmaya hakkı olduğunu düşünmektedir. Bunu reddediyor ve eşitsizliklerin ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz,” denildi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=BDreewZFcRs

https://www.kaosgl.org/haber/translari-hasta-etme

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.