Sosyalist Feminist Kolektif’in hazırladığı Feminist Politika dergisinin ilk sayısı 1 Şubat 2009 tarihinde okuyucularıyla buluştu. Üç ayda bir yayınlanan derginin ömrü yedi yıl sürdü.  Sosyalist Feminist Kolektif’in faaliyetlerini durdurma kararıyla birlikte Feminist Politika dergisi 28. sayısıyla yayın hayatını sonlandırdı.

Feminist Politika‘nın ilk sayısının tanıtım yazısı Sosyalist Feminist Kolektif’in dergiyle ilgili görüşlerine ayrılmıştı.

“Bir dergi fikri üzerine konuşmaya başladığımızda, hem örgütlenmemizin hem de sistem dışı feminist politikanın ihtiyaçlarını tartışmaya koyulmuş olduk. Feminist Politika’nın sadece feminizm içi bir ayrım olarak sosyalist feminizmin değil, feminist hareketin sesi olmasını umut ediyoruz. Bir yandan feminist hareketin kolektif siyasal özne olarak kendi gündemini yaratmasına aracı/yardımcı olmasını, diğer yandan gündemin bize dayattıklarının bizleri kendi belirleyeceğimiz gündemden koparmamasını sağlamayı amaçladık. Güncel gelişmelere ilişkin politika üretirken, Türkiye’deki feminist hareketin deneyimlerini göz önünde bulundurmaya, yani feminist geleneğin birikimini yansıtmaya da çalışacağız. Feminist yol arkadaşlarımızın çıkardığı diğer yayınların bir tamamlayıcısı olmak, hareketin ihtiyaçları karşısında yayınlar aracılığıyla da dayanışmak, yani mevcut feminist yayınlarla görev paylaşımıdır bizim için esas olan.

Feminist Politika’yı birlikte yol yürüdüğümüz feminist dostlarımızın katkılarıyla şekillendirmeye çalışmak bizim için bir olmazsa olmaz. Erkeklerden, devletten, sermayeden ve sol örgütlerden bağımsız bir feminist mücadelenin sesini yükseltmek için katkı yapmak isteyen tüm feministlere açık olacak sayfalarımız.

Hem politik farklılıklarımızı hem de feminist hareketin ortak sözünü ifade etmeye çalışacağız. Feminist hareketin politik etkinliklerini de, feminizme yeni ilgi duyan kadınların ihtiyaçlarını da yansıtabilen bir dergi hazırlayabilmeyi umut ediyoruz. Hedefimiz, aramızdaki deneyim, yaş, birikim gibi farklılıkları yok saymadan ama onları olabildiğince ortaklaştırarak, hepimizi ifade eden ve hepimize hitap eden bir yayın.

Her sayıda dosya başlığımızla patriyarkal kapitalizmi farklı yönleriyle değerlendirip politika üretmeye çalışırken, sistem dışı feminizmin renkliliğini yansıtmayı ve dosya konusuna ilişkin politik ortaklıklarımızı belirginleştirmeyi istiyoruz. Sadece teorik analizleri değil, politik yönelimleri öne çıkaran dosyalar yapmaya çalışacağız. Dosyaların dışında, feminizmin gündemlerini yorumlamayı, tartışmayı ve aktarmayı; beden politikalarını güncelleştirmeyi; tarihimize dönüp bakmayı; feminizmi kültürle, sanatla, edebiyatla buluşturmayı amaçlayan bir yayın çizgisi belirledik. Dünyaya feminist politikanın gözünden bakacağız.”

Feminist Politika dergisinin tüm sayılarına www.sosyalistfeministkolektif.org sitesinden ulaşabiliyoruz.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.