Hafıza Merkezi Berlin’in “Başkalarını Savunmak, Kendini Özgürleştirmek: Türkiye’deki Kadın Hak Savunucuları” projesi kapsamında hazırladığı üç kısa rapordan, Duru Yavan’ın yazdığı “Türkiye’deki ‘İnsan Hakları Savunucusu’ Paradigması Hakkında Feminist Bir Tartışma” başlıklı son rapor Türkiye’de son dönemde giderek etki alanını genişleten “insan hakları savunucusu” söylem ve mekanizmalarına bir toplumsal cinsiyet şerhi düşerek alanın cinsiyetlendirilmesine katkı sağlamayı ve bu vesileyle kadın öznelerin cinsiyetli deneyimlerini görünür kılmayı umuyor.

Bu amaçla yola çıkan rapor, öncelikle “insan hakları savunucusu” paradigmasına ilişkin feminist eleştirilere odaklanıyor ve farklı coğrafyalarda “insan hakları savunucusu” söylem ve koruma mekanizmalarının toplumsal cinsiyetlendirilmesi için verilen uzun soluklu feminist mücadeleye kulak kabartıyor. Ardından da bu mücadele sonucunda ortaya çıkan ve zaman içinde dönüşerek farklı anlamlar kazanan “kadın insan hakları savunucusu” kavramının Türkiye’de hangi tartışma kapılarını araladığını, insan hakları alanının cinsiyetçi yapısına ilişkin neleri düşünmeye teşvik ettiğini, alanın özneleri için bu kavramın ne anlama geldiğini ve son kertede alandaki kadınlar için bu kavramın güçlendirici bir araç olup olamayacağını tartışıyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.