25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’nde İstanbul Tünel Meydanı’nda bir araya gelen kadınlara polis biber gazı ile müdahale etti, 226 kişi gözaltına alındı. 25 Kasım Platformu polis şiddetini yargıya taşıdı.

Taksim’deki 25 Kasım yürüyüşünde gözaltına alınan İtalya ve Azerbaycan vatandaşı iki kadın hakkında sınır dışı kararı alındı. 25 Kasım Platformu’nun karara itiraz etmesi üzerine iki kadının serbest bırakılmasına karar verildi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ile Kadın Meclisleri’nin 27 Kasım 2022’de Kadıköy Rıhtım’da yapacağı eyleme izin vermeyen polis, en az 50 kadını gözaltına aldı.

Boğaziçi Üniversitesi yönetimi bilgisayar teknikeri alımı için “cinsiyeti erkek olmak” kriteri getirdi. İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü Nazan Moroğlu imzasıyla yayınlanan basın açıklamasında, Boğaziçi Üniversitesi’nin işe alım sürecinde cinsiyet ayrımcılığı yapmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, “genel ahlaka karşı” diyerek LGBTİ+ etkinliklerini 15 gün boyunca yasaklayan Eskişehir Valiliğine dava açtı. Valilik savunmasında, “Aileyi ve gençliği korumak görevimiz” dedi.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Bülent A., eski öğrencisi olan bir kadın akademisyeni “kendisiyle evlenmezse işsiz bırakmakla” tehdit ettiği gerekçesiyle geçici olarak görevden uzaklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı, LGBTİ+lar için özel dayanışma merkezi açtığına ilişkin haberlerin ardından Bursa’nın Nilüfer Belediyesi hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

İpek Er’e tecavüz ettiği gerekçesi ile yargılanan Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesi ile para cezasına çarptırılan Ezgi Mola’ya destek çıkan Farah Zeynep Abdullah hakkında da 2 yıl 4 aya kadar hapis istemi ile dava açıldı.

Bolu’da Umutcan İlter, kız arkadaşı Sevcan Dönmezer’i tabancayla öldürdü.

İstanbul Gaziosmanpaşa’da, Abdujalol Umırzokov, eşi Shakhko Mukhtarova’yı çalışmak istediği için bıçaklayarak öldürdü.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde N. Ç., evli olduğu Meriç Ç. tarafından bıçaklandı.

Samsun’un Canik ilçesinde üniversite öğrencisi Nurshat Muhammedova tabanca ile başından vurulmuş halde ölü bulundu. Cinayet şüphelisi olarak gözaltına alınan Muhammedova’nın sevgilisi Kenan Pala tutuklandı.

Denizli’de Ahmet Emre Irmak, evli olduğu Elif Irmak’ı öldürdü. 

Afyonkarahisar’da iki erkek tarafından taciz edilen iki kadına yardım eden Engin Taş, erkekler tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.