30’uncu İstanbul LGBTİ+ Onur Haftasında yüzlerce LGBTİ+ ve aktivisti Cihangir ve Sıraselviler’de sloganlarla yürüdü. Polis aralarında 30 çocuk ve gazetecilerin olduğu 373 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltındaki kişilere otobüslerde işkence edildi, yemek ve su verilmedi, onlara destek olmak isteyen avukatlar darp edildi. İfade işlemlerinin ardından gözaltına alınanların hepsi serbest bırakıldı.

Pınar Gültekin davasının gerekçeli kararı açıklandı; mahkeme “ölmediğini bilemezdi, yakmanın amacı eziyet etmek değil cesedi yok etmekti” dedi. Cemal Metin Avcı’ya verilen cezada “haksız tahrik indirimi”nin adli tıp raporuna değil “yalancı tanık” ifadesine dayandırıldığı ortaya çıktı. Muğla’da Menteşe Kadın Platformu, Pınar’ın ölüm yıldönümü olan 16 Temmuz’a kadar sürecek “Pınar Gültekin için Adalet Nöbeti” başlattı.

İstanbul Ümraniye’de Gürsel Kaya, evli olduğu Şengül Kaya’yı öldürdü.

Manisa’da Hüseyin Yurtseven, boşanma aşamasında olduğu Ummuhan Yurtseven ile oğlu Mustafa Yurtseven’i öldürdü.

ABD’de Yüksek Mahkeme’nin kürtajı federal bir hak olmaktan çıkartan kararının ardından ertesi gün haplarına talep büyük bir artış gösterince satış kısıtlaması getirildi.

Cezaevinde demans tanısı konulan ve hafıza kaybı yaşayan eski HDP milletvekili Aysel Tuğluk mahkemede savunma yapmaya zorlandı.

Kütahya’da yedi yıl önce kaybolan Ömür Yıldırım’ın Alaattin Kara tarafından öldürüldüğü ve Kara’nın 2012 yılında Ömür Yıldırım’a yönelik “tehdit” ve “şantaj” suçlarından tutuklanarak kısa süre cezaevinde yattığı ortaya çıktı.

ABD’de Grammy ödüllü şarkıcı Robert Sylvester Kelly hakkında çocuk cinsel istismarı suçundan 30 yıl hapis kararı verildi.

Adana’da Durmuş Y., ayrılma aşamasında olduğu Cansu Y.’yi öldürmek isterken saldırıyı önlemeye çalışan Tolga Kılıç’ı öldürdü.

Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğünden personele gönderilen “kılık kıyafet” konulu yazıda “çok açık yakalı bluz, elbise, çok kısa, yırtmaçlı etek, tayt giyilmemesi” istendi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi hekimlik andını değiştirdi: Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi metninde yer alan “cinsel kimlik, cinsel yönelimle ilgili ayrımcılık yapmama” vurgusu çıkarıldı ve kürtaj karşıtlığı iması yapıldı.

Kayıp olduğu bildirilen Japonyalı porno yıldızı Rina Arano ormanda ölü bulundu.

Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, LGBTİ+ örgütlerini hedef gösterdi.

Muğla Datça’da Orçun Gültekin, G.K. isimli kadına cinsel saldırı davasında 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 2016 yılında da benzer suçtan cezalandırıldığı öğrenilen fail hakkında mahkeme “tutuklulukta geçen süreyi” göz önüne alarak tahliye kararı verdi. Datça Kadın Platformu ve Datça Kent Konseyi Kadın Meclisinden kadınlar davayı takip ediyor.

İstanbul Balat’ta piknik yapan A.B. isimli kadınla erkek arkadaşına sarıklı ve cübbeli 15 kişilik bir grup “nikahınız yoksa kızlı erkekli oturamazsınız” diyerek saldırdı. A.B. darp nedeniyle polise şikayetçi oldu, grup gözaltına alındı ve faillerin tamamı serbest bırakıldı.

İstanbul Ümraniye’de Mehmet Celaleddin Uygur, tapu nedeniyle tartıştığı eşi Nilgün Söken’i bıçaklayarak öldürdü.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.