Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) hazırladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği 2018 raporuna göre araştırmanın yapıldığı 149 ülkenin durumlarına bakılarak eşitsizliğin bilhassa iş hayatına ve siyasete katılım, eğitime ve sağlığa erişim alanlarında sürdüğü açıklandı. Türkiye eşitlik sıralamasında 149 ülke arasından 130. sırada.

San Diego Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre, 2017’deki her dört filmden yalnızca birinin kahramanı kadın; oysa kadınların başrolde olduğu filmler daha iyi kazandırıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün yaptığı araştırmaya göre, Twitter’da her 30 saniyede bir kadın tacize uğruyor.

İstanbul’da İbrahim Yener, evde şiddet uyguladığı için hakkında şikayet olduğunu söylemek üzere kapısını çalan apartman görevlisi Nefise Dolapçı’yı öldürdü.

Star yazarı Yakup Köse evlilik yaşının İslami kurallara göre düzenlenerek çocukların da evlenebilmesini buyurdu.

Avrupa’da yılın futbolcusu ödülü olan Ballon d’Or’u kazanan Ada Hederberg, kendisine sunucunun dans etmesini (twerk) önermesi üzerine istediğinin eşitlik ve saygı olduğunu söyledi.

Hollanda’da 31 yaşındaki Bekir E., lise öğrencisi Hümeyra’yı okulunda vurarak öldürdü.

Adana’da ağabeyi ve babası hakkında cinsel istismardan bir kadın şikayetçi oldu savcılık “soyut iddia” diyerek dosyaya takipsizlik verdi.

29 Mayıs 2018’de öldürülen Şule Çet’in ölümüyle ilgili cinayet, cinsel saldırı ve hürriyeti tahdit suçlarından düzenlenen iddianame kabul edildi.

Nevşehir’de İbrahim Ulu kendisinden boşanmak isteyen Seda Ulu’yu silahla ağır yaraladı.

İstanbul’da Ercüment T. hakkında kasten yaralama ve tehdit suçlarından dava açan karısı Merve hakkında savunmasında “eşim FETÖ’cü veya PKK’lı olabilir” dedi.

Hakkında şarkıcı Sıla’ya uyguladığı şiddete yönelik basit yaralama, hakaret ve tehdit suçlarından iddianame düzenlenen ve kabul edilen oyuncu Ahmet Kural’ın sözlü ve fiziksel şiddetine dair detaylar ve tanık ifadeleri basına sızmaya devam ediyor.

İsveç’te sadece kadınların girebildiği bir festivalin ülkenin ayrımcılık yasalarını ihlal ettiğine karar verildi.

London School of Economics’in İngiltere’de yürüttüğü bir araştırma kız çocuğu babalarının cinsiyetçi davranışlara daha az katıldıklarını açıkladı.

ABD’de Suriyeli Şeyma okulun tuvaletinde bir öğrenci tarafından ırkçı saldırıya uğradı ve darp edildi.

ABD’de Prof. Ayhan Ayteş üç yaşındaki kızını öldürdü.

Fas’ta IŞİD iki turist kadını boğazlarını keserek öldürdü.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.