Açık kaynak bir site olan Vikipedi’ye toplu olarak kadın içeriği girmeyi amaçlayan Art+Feminism topluluğu 7 Mart Pazar günü çevrimiçi Vikimaraton etkinlikleri düzenliyor. Duyurularını paylaşıyoruz.

Art+Feminism topluluğunun, müşterek bilgi kaynaklarında kadın içeriklerini artırmaya yönelik Vikimaraton etkinlikleri bu sene de tüm dünyada 60’ın üzerinde buluşma gerçekleştirecek. İstanbul’da dördüncü kez düzenlenen Vikimaraton, salgın koşullarından ötürü çevrimiçi yapılacak. 7 Mart 2021 Pazar günü gerçekleşecek etkinlik herkesin katılımına açık.

Dünya çapında en çok ziyaret edilen onuncu internet sitesi olan, “herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi” Vikipedi’deki mevcut cinsiyet eşitsizliğini dengelemek, kadınlar üzerine ve(ya) kadınlarca üretilmiş içeriği desteklemek amacı ile yola çıkan Art+Feminism topluluğu, 2014 yılından beri Vikipedi’deki kadın içeriğini çoğaltmak için bir araya geliyor. Mart ayı boyunca Meksika’dan Gana’ya tüm dünyada 60’ın üzerinde şehirde düzenlenecek Vikimaraton etkinliklerinin bir ayağı da dördüncü kez olarak İstanbul’da, 7 Mart Pazar günü 14.00’ten itibaren yapılacak. Etkinlik bu yıl salgın koşullarından ötürü çevrimiçi ortamda gerçekleşecek.

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) tarafından düzenlenen bir günlük “düzenleme maratonu”nda, Vikipedi’ye madde girişi yapılarak hem kadın içeriğinin artırılması hem de konu üzerine gündem oluşturulması gözetiliyor. Etkinlik, tüm cinsiyetlerden ve cinsel yönelimlerden katılımcıları ve içeriklerini davet ediyor. Katılımcıların çevrimiçi buluşmada feminist sanat, kadın sanatçılar, kadın hareketi, feminist düşünce gibi konulara temastaki katkıları bekleniyor. Vikipedi kullanmayı bilmeyen katılımcılar için de etkinliğin başlangıcında bilgilendirici sunumlar yapılacak.

2014 yılından beri düzenlenen Art+Feminism Vikimaraton etkinlikleri, mart ayı yoğunlukta olmak üzere yıl boyunca birer günlük sürelerde gerçekleşiyor. Başlangıcından bu yana, beş kıtada toplam 1250’nin üzerindeki Vikimaraton etkinliğinde 18 binin üzerinde katılımcı, Vikipedi’ye 85 bin madde girişi ile katkı sağladı. İstanbul’da 2016 yılından beri düzenlenen Vikimaraton’a salgın öncesinde Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı ev sahipliği yaptı. Art+Feminism sanatçılar, küratörler, yazarlar, editörler, kütüphaneciler, Vikipediciler, uzmanlar ve meraklıların işbirliğinin ürünü; ortak bilgiye müşterek bir katkı girişimidir. Tohumları Siân Evans (Art Libraries Society of North America’s Women ve Art Special Interest Group), Jacqueline Mabey (failed projects) ve Michael Mandiberg tarafından, Professional Organization for Women in the Arts (POWarts) ve The Museum of Modern Art (MoMA) işbirliğinde atılmıştır. Art+Feminism bu yıl ABD, Avustralya, Gana, Norveç, Japonya, Nijerya, Meksika gibi pek çok ülkede 60’ın üzerinde etkinlik gerçekleştirecek.

İstanbul’daki etkinlik 7 Mart Pazar günü saat 14.00’te, Vikipedi kullanımı üzerine bilgilendirici sunumlarla birlikte başlayacak ve 18.00’e kadar devam edecek. Katılımcıların https://docs.google.com/forms/d/1i0DZZvOHQ7cHFkoUNZSs5-mJP1d4og7uJ04ILWvKtr8 bağlantısındaki formu doldurarak kayıt olması gerekli, sonrasında etkinlik bağlantısı paylaşılacak. Katılımcıların öncesinde Vikipedi kullanıcı hesabı oluşturmaları ve bilgisayarlarıyla buluşmaya katılmaları bekleniyor. Etkinlik detaylarına https://artandfeminism.org/edit_a_thon/istanbul-artfeminism-2021/ bağlantısından ulaşılabilir. Sorularınız için [email protected] adresine e-mail ile ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.