Gelenek haline getirdiğimiz yıllık buluşmalar, memleket, dünya hallerine kafa yorduğumuz, aktarılan deneyimlerden beslendiğimiz, durup kendimize baktığımız, aynı zamanda kendimizi yol arkadaşlığının sağaltıcılığına bırakabildiğimiz soluklanma zamanlarıydı da.

Kadın koalisyonu olarak her yıl bütün bileşenlerin biraraya geldiği buluşmamızı 30/31 Mayıs-1 Haziran 2014’te Foça’da gerçekleştirdik. Koalisyon olarak yerellerde, ülke genelinde ve uluslararasında yapıp ettiklerimizi değerlendirdik, yapacaklarımızı planladık. Yol haritamızı yeniden gözden geçirdik.

Gelenek haline getirdiğimiz yıllık buluşmalar, memleket, dünya hallerine kafa yorduğumuz, aktarılan deneyimlerden beslendiğimiz, durup kendimize baktığımız, aynı zamanda kendimizi yol arkadaşlığının sağaltıcılığına bırakabildiğimiz soluklanma zamanlarıydı da. Bu buluşmaları onca yıl sürdürebilmemiz uzun ya da kısa süredir birlikte yürürken ilişkilerimize gösterdiğimiz özenden, birbirimize duyduğumuz güvenden. Dünyayı eşit ve özgür olmaktan alıkoyanların yöntemlerine, ilişkilenme biçimlerine prim vermediğimizden. Yani feminist politika yapma çabasından.

Foça buluşmasını da, yolumuzu belirlemek kadar, zor ve sıkıntılı zamanların yorgunluğunu bir nebze olsun atmak ve birbirimize iyi gelmek için planlamıştık. Yoga da yaptık, yürüyüş de. Denize bile girdik. Yirmi beş şehirden, yüz civarında kadın katıldı. Şehrinden ilk kez çıkanımız da, denizi ilk kez görenimiz de vardı.

Toplantıya çağrı mailimizde şu notu düşmüştük:

ÖNEMLİ NOT: 1- Gelirken yanınızda rahat bir eşofman/pantolon ya da benzer bir şey ve yine rahat bir ayakkabı getirirseniz şahane olur.

2- Sabah erken, ya da toplantı sonrası Eski Foça’ya yürüyüş yolu var. Yürürken zihnindeki çekmeceleri boşaltıp yerleştirenler için…

3- Otelin önü deniz. Yine havaya bağlı olarak suya girmek isteyen olursa teçhizatlı gelebilir.

Bunu söylemeye gerek yok belki ama lüks bir otel değil, dost bir ortamda olacağız.

Bu zor zamanlarda el ele verebilmek umuduyla…

Kadın Koalisyonu’nun müdahale alanları, katılımın eşitlik ve özgürlük bağı, izleme ve veri toplama, programda yer alan başlıklardandı. Tartışmalarımızın bazılarını çalışma gruplarına ayrılarak derinleştirdik. Bu tartışmalardan yapmakta olduklarımızı sürdürmenin yanı sıra, eylemin yeni araçlarını geliştirmek, özellikle yerelde politika araçlarını çeşitlendirmek ve örgütlenmeye yüklenmek için bir dizi çalışma planladık. Küçük grup çalışmalarına, kendi iletişim-medya araçlarımızı geliştirmeye, izleme hedeflerini çoğaltmaya, memleket hallerinin hayatımıza ne yaptığını kayda geçirmeye devam edecektik. Bazı yerlerde insan hakları örgütleri ile ittifak alanlarını güçlendirecektik. Ve daha sık biraraya gelmek istiyorduk; hem olan bitenle başetme yolu hem bir direnme biçimi olarak.

Foça buluşması, sabahın kör vakti de, gecenin ilerleyen saatleri de tüketilemeyen konuşma ve tartışmalar, kimi hüzün kimi neşeli anlarla dolu, bereketli bir ortamda geçti. Adanalı kadınlar ne ara bilemedik, tekne gezisi bile yapmışlar :))

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.