Sivil haklar aktivisti, dansçı, Fransız direniş ajanı olarak Josephine Baker en çok parlak bir revü yıldızı olarak bilinir.

3 Haziran 1906’da ABD’de, Missouri’de dünyaya gelir.

Bir melez olarak doğduğu için ömrü boyunca ne siyahlara, ne de beyazların topluluğuna ait olamaz. Ailenin yoksulluğu nedeniyle 12 yaşından itibaren beyazların evlerinde yatılı bakıcı ve kulüplerde garson olarak çalışmaya başlar. 1917’de, 17 yaşındayken kışkırtılmış beyazlar, yaşadığı siyahların mahallesini basar. Yaklaşık 100 kadar kişi ölür. Böylece şiddet, hayat mücadelesi ve ırkçılıkla erkenden tanışır. 13 yaşında evlenip kısa sürede ayrılır. Gezici bir dans grubuna katılır. 1922’de başarılı bir siyah müzikalinde, 1924’te ise Chocolate Dandies isimli gösterişli bir şovda yer alır ve değişik ülkelere turneye çıkar.

Kendine özgü çarliston dansları ve çılgın kostümleri ile çok ünlenir ve artık solist olarak yoluna devam eder.

19 yaşındayken Fransa’ya gelir ve Champs Elysees Tiyatrosunda La Revue Nigre ile caz revülerinin Fransa’da tanıtılmasını sağlar. Yaratıcı dansları, giysileri ve çıplaklığı, erotizmi ile Paris gece hayatında yeni revülerde yer alarak meşhur olur. Muz Dansı özellikle ilgi çeker ve Siyah Venüs adıyla anılır. Büyük şehirlerde şubeleri olan gece kulübü zinciri kurar, gösteriler yapar, kendi prodüksiyon şirketini kurar, henüz yirmi yaşındayken anılarını yazdırır ve çok satar. Paris’in batısında şık bir mahallede oturur.

Tüm başarısına rağmen muhafazakar çevreler tarafından protesto edilir. Viyana, Münih ve Budapeşte’de sahneye çıkması gösterilere neden olur. Berlin’de SA birlikleri gösteriyi basar, faşist İtalya’da sahneye çıkması yasaklanır. New York’ta bile ırkçı bir kindarlıkla karşılaşır. Tüm zenginliğine rağmen onu Fransa’ya getiren Amerikan gemisinin siyahlar için ayırılan alt güvertesinde yolculuk etmek zorunda kalır.

1937’de bir Fransız ile evlenerek Fransız vatandaşı olur. Hitler ordusunun Paris’e girmesinden kısa süre önce Paris’i terk ederek Mareşal Pétain tarafından yönetilen işgal edilmemiş bir bölgeye taşınır. “Almanlar Fransız topraklarında olduğu sürece anavatanında şarkı söylemeyeceğini” ilan eder. Ajan görevi üstlenerek Fransız direnişçilerine bazı mektuplar, dokümanlar taşır. Teğmenliğe kadar yükselir ve Légion de Honneur nişanı ile ödüllendirilir.

Irkçılığa ve milliyetçi çılgınlığa karşı bir simge olarak farklı köken ve milliyetlerden savaş öksüzü ve yoksul 12 çocuğu koruması altına alır, Gökkuşağı ailesi adını verir.

1963’te Martin Luther King’in yanında Washington’daki yürüyüşe katılır.

Sahibi olduğu otel, gece kulübü, çiftlik giderlerini karşılamakta zorlanır ve kısa sürede her şeyini kaybeder. Paris’teki dostlarının girişimiyle bir jübile gecesi düzenlenir. 8 Nisan 1975’teki şov büyük başarı sağlar. Yeniden bir dünya turnesi düşünmektedir. Ancak ikinci gösteriden sonra beyin kanaması geçirir ve 12 Nisan’da hayatını kaybeder.

Monako’da toprağa verilmeden önce Paris’te devlet töreniyle uğurlanır.

http://bianet.org/kadin/medya/80322-korkusuz-kadin-josephine-baker

https://gaiadergi.com/mucadelenin-icinden-bir-kadin-josephine-baker/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Josephine_Baker

https://gazetekarinca.com/2018/02/irkciliga-karsi-dansin-icinden-bir-siyah-incinin-mucadelesi-josephine-baker/

https://www.youtube.com/watch?v=0Gh_yZY62HA&list=PL7708CC6F7268CA2F&index=45

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.