1992 yılında İngiltere’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele günü yürüyüşü 28 Kasım Cumartesi günü gerçekleşti.  2000 kadınla başlayan yürüyüş 4000 kişiye kadar ulaştı. Trafalgar meydanına ulaşan kadınların eylemlerinin öne çıkan sözü kadınların haklarına ve bedenlerine olan küresel saldırılardı. Trafalgar meydanından sorumlu Çevre Bakanlığı eylemde kullanılacak hoparlörlere elektrik vermeyi reddettiği için katılan tüm organizasyonlar ve kurumlar bir megafondan kalabalığa sesini duyurmak zorunda kaldı.

Farklı ülkelerdeki birçok kurumdan kadınlar maruz kaldıkları şiddeti ve yürüttükleri mücadeleyi, dayanışmayı anlatmaya gelmişti. Aile içi şiddetten Britanya’nın Kuzey İrlanda işgaline, pornografiden kolonyal şiddete, fiziksel ve politik şiddetten kadın sünnetine kadına yönelik şiddetin farklı boyutları olsa da bir o kadar küresel ve yaygın. Eyleme katılan kadınlar tüm dünyada var olan bu küresel şiddete karşı beraber çok daha güçlü olabileceklerini bir kez daha hissettiklerini vurguladı.

Öldürülen kadınları anmak için bir dakikalık bir sessizlik verildi. Sessizlikten sonra müzik çalıp dans etme geleneğini ise elektrik olmadığı için kendileri “I will survive” şarkısını söyleyerek ve dans ederek devam ettirdiler. Kadınların sürekli susturulmasına karşı olarak da bir dakikalık büyük bir gürültü çıkararak eylemlerini bitirdiler.

Kaynak: https://libcom.org/history/women-are-marching-european-counter-network

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.