26 Ağustos 1970: ‘Meçhul askerden de meçhulü var: karısı’

0
1015

Fransa’da 12 feminist kadın, ABD’de yapılan Eşitlik için Kadın Grevi* ile dayanışma amacıyla 26 Ağustos 1970 tarihinde bir eylem düzenledi. Kadınlar ellerinde “meçhul askerden de meçhulü var: karısı” yazılı pankartla Fransa için sembolik önemi olan Paris’teki Meçhul Asker anıtına bir çelenk koydular. Kadınlar güçlü ve cesur asker figürünün arkasında ona “hizmet eden” görünmeyen bir kadın olduğunu duyurmayı amaçladılar.

Aralarında Christiane Rochefort, Monique Wittig, Christine Delphy, Cathy Bernheim, Anne Zelinsky-Tristan’ın da olduğu kadınlar hemen gözaltına alındılar. Ancak bu eylem ertesi gün gazetelerde geniş yer buldu. Basın bu eylemci ve yaratıcı kadınlara ve mücadelelerine, “Kadın Kurtuluş Hareketi” adını verdi. Fransa’da Kadın Kurtuluş Hareketi’nin (Mouvement de Libération des Femmes – MLF) başlangıcı olarak bu tarih kabul edildi.

* Kadınlara oy hakkının anayasaya girmesinin 50. yıldönümüne denk gelen 26 Ağustos 1970 tarihinde, ABD’de ulusal çapta Eşitlik İçin Kadın Grevi organize edildi. Yürüyüşün temel talebi kadınlara iş hayatında ve eğitimde eşit olanakların sağlanması iken katılımcılar ve organizatörler eylem boyunca talepleri genişletti. 26 Ağustos’ta yaklaşık 20 bin kişi 5. Cadde’de “Kürtaja özgürlük! 24 saat açık kreşler! Eğitim ve işte eşit haklar!” sloganları atarak yürüdü.

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.