Fransa’da 12 feminist kadın, ABD’de yapılan Eşitlik için Kadın Grevi* ile dayanışma amacıyla 26 Ağustos 1970 tarihinde bir eylem düzenledi. Kadınlar ellerinde “meçhul askerden de meçhulü var: karısı” yazılı pankartla Fransa için sembolik önemi olan Paris’teki Meçhul Asker anıtına bir çelenk koydular. Kadınlar güçlü ve cesur asker figürünün arkasında ona “hizmet eden” görünmeyen bir kadın olduğunu duyurmayı amaçladılar.

Aralarında Christiane Rochefort, Monique Wittig, Christine Delphy, Cathy Bernheim, Anne Zelinsky-Tristan’ın da olduğu kadınlar hemen gözaltına alındılar. Ancak bu eylem ertesi gün gazetelerde geniş yer buldu. Basın bu eylemci ve yaratıcı kadınlara ve mücadelelerine, “Kadın Kurtuluş Hareketi” adını verdi. Fransa’da Kadın Kurtuluş Hareketi’nin (Mouvement de Libération des Femmes – MLF) başlangıcı olarak bu tarih kabul edildi.

Christine Delphy bu eylemi elli yıl sonra Le Monde gazetesine şöyle anlattı:

“Amerika Birleşik Devletleri’nde bu eylem gününün olacağını bildiğimizde [26 Ağustos 1970’de, Kadın Kurtuluş Hareketi, New York’ta erkekler ve erkekler arasında eşitlik için gösteriler yaparak oy hakkını kazanmanın 50. yıldönümünü anmayı planladı. Bir şeyler yapmaya karar verdik. Planlarımızı L’Aurore’da bildiren bir gazeteci bize yardım etti. Ağustosta hiçbir şey olmuyordu, gazeteler sayfalarını doldurmakta zorlanıyordu.

Dokuz kişiydik, sekizimiz dört pankart ve ben çelengi tutuyorduk. Anıtın etrafındaki çite doğru Place de l’Étoile’ı geçtik. Buna ulaştığımızda, bir polis bana doğru koştu ve beni ve yoldaşlarımı Arc de Triomphe’nin üslerinden birinde bulunan bir polis karakoluna götürdü. Ezilip içeri itildik. Emniyet müdürünün tepkisi aklıma takıldı. ‘Utanmıyor musun?’ dedi. Üç ayrı karakoldan geçtik ve öğle saatlerinde başlayan eylemimizden yaklaşık üç saat sonra serbest bırakıldık.”

* Kadınlara oy hakkının anayasaya girmesinin 50. yıldönümüne denk gelen 26 Ağustos 1970 tarihinde, ABD’de ulusal çapta Eşitlik İçin Kadın Grevi organize edildi. Yürüyüşün temel talebi kadınlara iş hayatında ve eğitimde eşit olanakların sağlanması iken katılımcılar ve organizatörler eylem boyunca talepleri genişletti. 26 Ağustos’ta yaklaşık 20 bin kişi 5. Cadde’de “Kürtaja özgürlük! 24 saat açık kreşler! Eğitim ve işte eşit haklar!” sloganları atarak yürüdü.

 

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.