24 Ocak 2013’te Pınar Selek’in 14 yıldan beri süren Mısır Çarşısı davasında karar açıklandı. İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce iki kez beraat eden Selek için oy çokluğuyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

11 Haziran 2014’te Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Pınar Selek’e verilen müebbet hapis cezasıyla ilgili İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce vermiş olduğu beraat kararında direnme hakkı olduğunu, direnme kararının geri alınmasının hukuka aykırı olduğunu belirterek usûlden bozma kararı verdi.

Yargıtay’ın bozma kararı üzerine dava dosyası, özel yetkili mahkemeler kaldırıldığı için bu defa İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 19 Aralık 2014’te İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi, Mısır Çarşısı patlamasına ilişkin üzerine atılmış suçu işlediğine dair mahkumiyetine yetecek ölçüde kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden, şüphe de sanık lehine yorumlanır ilkesinden hareketle sanık Pınar Selek için beraat kararı verdi. Böylece Pınar Selek dördüncü kez beraat etti.

2010 yılında işkence, adil olmayan yargılama ve ifade hürriyetine aykırılık nedenleriyle tedbir, adil yeniden yargılanma ve tazminat talepleriyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınan dava dosyasını AİHM, 2015 yılında iç hukuk yollarının tükenmemiş olması ve altı aylık başvuru süresinin geçmesi gerekçesiyle usûlden reddetti. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapabilme mekanizması  bu başvurudan sonra 23 Eylül 2012’de yürürlüğe girmişti.

Dördüncü beraat kararından sonra savcılığın temyizi üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, daha önceki mütalaasının tam tersi şekilde, üstelik suç iddiasına dayanak herhangi yeni bir belgenin dosyaya eklenmemesine rağmen, Ocak 2017’de beraatin bozulması yönünde yeni bir talepte bulundu.

9. Ceza Dairesi 16 Şubat 2018 tarihinde, hiçbir gerekçe sunmadan, beraatin bozulmasına yönelik görüşü ve Başsavcılığın cezalandırma talep eden tebliğnamesiyle birlikte dosyayı Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderdi. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun 2022 Haziran’ında  beraat kararını bozması üzerine, Pınar Selek hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinin 2014’te verdiği beraat kararının bozulmasıyla birlikte yeniden yargılama başladı. Pınar Selek ve diğer sanık Abdülmecit Ö., ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle 31 Mart 2023’te yeniden yargılanmaya başladı.
6. kez başlatılan yargılamanın ilk duruşmasında Pınar Selek’in ifadesinin Fransa’da alınması talebini reddeden mahkeme heyeti, ifadesinin alınabilmesi için Türkiye’ye iade edilmesini şart koştu. Bunun üzerine Pınar Selek hakkında kırmızı bülten ve yakalama kararı çıkarıldı.
6.yargılamanın 2. duruşması 28 haziran 2024 tarihinde yapılacak.

https://www.pinarselek.com  sitesinden kısaltılarak alınmıştır.

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.