Mısırlı feminist aktivist ve yazar Nawal El Saadawi, Al-Midan gazetesinde Mart 2001’de yayınlanan röportajında, kadınların ezilmesini siyasete, ekonomiye ve kültüre bağlamış ve dinin tüm toplumlarda kadınları ezmek için kullanıldığını söylemişti. Ayrıca peçeye karşı muhalefetini, çokeşlilik, miras hakları konusunda erkeklerle kadınlar arasındaki eşitsizliği yeniden dile getirmişti.

Nawal El Saadawi yazılarında ve kitaplarında -yazmaya  başladığı 1957’den beri- özellikle Arap kadınlarının yasal statüleri, cinsellikleri, aile içi şiddet ve kadın sünneti (genital mutilasyon) üzerinde yoğunlaştı. Yazıları ve kitapları Mısır hükümetleri ve dini yapılar tarafından toplum için tartışmalı ve tehlikeli kabul edildi. El Saadawi eserlerini Lübnan’da yayınlamak zorunda kaldı.

1980 yılında Mısır Sağlık Bakanlığındaki görevinden alındı; 1981’de politik çalışmaları nedeniyle dönemin cumhurbaşkanı Anwar Sadat tarafından hapse atıldı. 1991’de ise kurucusu olduğu ve Mısır’daki ilk bağımsız feminist ve yasal bir kurum olan Arap Kadınları Dayanışma Derneği kapatıldı. Yine kurucusu olduğu iki dergi, birkaç sayıdan sonra yasaklandı. Aynı yıl hayatının İslamcılar tarafından tehdit edildiği ve siyasi zulüm yaşadığı Mısır’ı terk etmek zorunda kaldı. ABD ve İngiltere’de çeşitli üniversitelerde ders verdi. 1996’da Mısır’a geri döndü. Kitapları çok kez ve en son Şubat 2001’deki Kahire Kitap Fuarı’nda olmak üzere sansürlendi veya toplatıldı.

Aleyhine yöneltilmiş en son kampanya, Al-Midan gazetesinde çıkan röportajın yayınlanmasından iki hafta sonra Mısır müftüsünün, görüşlerini tekzip etmesi için Saadawi’ye uyarıda bulunmasıyla başladı. Saadawi, röportajı yapan gazetecinin, kendi görüşlerini çarpıtarak verdiğini, kendisinin sadece bazı tarihsel bilgileri açıkladığını beyan etti. Bunun üzerine, Nisan 2001’de köktendinci bir avukat Saadawi’ye karşı dava açarak, beyanları nedeniyle İslam dininden çıkarılmasını, buna bağlı olarak da 37 yılık eşi Dr. Şerif Hetata’yla olan evliliğinin feshedilmesini istedi. Nawal El Saadawi  kendisinin ve eşinin hayatına yönelik tehditler nedeniyle uluslararası kamuoyuna dayanışma çağrısında bulundu.

Dayanışma kampanyasının Kadının İnsan Hakları Projesi tarafından yürütülen Türkiye ayağında, Mısır Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerine gönderilmek üzere kaleme alınan bir metinle imzalar toplandı. Mektupta, Saadawi’nin görüşleri nedeniyle İslam dininin dışında bırakılması ve eşi Şerif Hetata’yla olan evliliğinin feshedilmesi girişimlerine karşı olunduğu; bu girişimlerin olumsuz neticelenmesi halinde, temel insan hakları ile politik ve dini özgürlüklerin ihlal edilmiş sayılacağı belirtilerek Mısır’da adaletin ve düşünce özgürlüğünün garanti altına alınması uyarısında bulunuldu. Mektup toplanan imzalarla birlikte muhataplarına iletilmek üzere Mısır Büyükelçiliği’ne yollandı. Uluslararası dayanışma sonucunda dava Nawal El Saadawi lehine sonuçlandı.

https://www.theguardian.com/books/2015/oct/11/nawal-el-saadawi-interview-do-you-feel-you-are-liberated-not

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.