20 hafta kürtaj yasağı kadınlara ve ailelere zarar verecek ve rutin hizmet verdikleri için doktorları kriminalize edecek.

Temsilciler Meclisi 20 haftayı geçen gebeliklerde kürtajı suç haline getirecek olan yasal düzenlemeyi Salı günü geçirdi, annenin hayatının riskte olduğu ve tecavüz ya da ensest olgularını hariç tutarak.

Önerge meclisten büyük ölçüde parti sıralarından gelen 237 kabul ve 189 karşı oyla geçti.

2013 ve 2015’te benzer biçimde başarısızlığa uğramış olan Ağrı Hissedebilen Doğmamış Çocuğu Koruma Hareketi (Pain-Capable Unborn Child Protection Movement), bu dönemde Beyaz Saray’dan destek görüyor.

Ayrılık yaratan kürtaj konusu Başkan Donald Trump’ın sözde ofisinden sonra ulusal tartışmalarda bir kez daha öne çıkarıldı. Trump önerge için desteğini, daha seçimi kazanmadan önce gündeme getirmişti. Kürtaj karşıtı liderlere gönderilen, bireyleri ‘Pro-Life (‘yaşam yanlısı’) Koalisyonu’nun kampanyasına katılmaya davet eden Eylül 2016 tarihli bir mektupta Trump, dört hedeften biri olarak “ağrılı geç dönem düşüklere ülke çapında son verecek olan Ağrı Hissedebilen Doğmamış Çocuğu Koruma Hareketi’ni yasalaştırmaya” kararlı olduğunu söylemişti.

Beyaz Saray desteğini pazartesi günkü yönetim politikaları beyanında tekrarladı: “Yönetim, Ağrı Hissedebilen Doğmamış Çocuğu Koruma Hareketi’ni kuvvetle desteklemekte ve Temsilciler Meclisi’nin kritik ‘yaşam yanlısı’ korumayı güvence altına alma çabalarının devam etmesini alkışlamaktadır.”

Başkan Yardımcısı Mike Pence dahil, Trump’ın üst düzey danışmanlarından bazıları kürtaja sesli olarak karşılar. Trump aynı zamanda Neil Gorsuch’u Yüksek Mahkeme’ye çekti ki kürtaj karşıtı avukatlar bunu kazanım olarak görüyor.

Saray’ın çoğunluk lideri Kevin McCarthy geçen hafta yasamaya çağrı yaparken “yaşamın kutsallığına saygı ve gereksiz acılara son verme” vurgusu yapmıştı.

Mc Carthy ifadesinde, bu yasanın “bilimin acı hissedebildiğini kanıtlamış olduğu çocukları koruyacak ve onlara büyüyüp tam ve mutlu hayatlar yaşama şansı verecek” olduğunu söyledi. “Kendi adına konuşamayanlar için konuşma ve savunma yükümlülüğümüz var.”

Kürtajla ilgili önergelerin geçmesi Saray’dan daha zor olan, ucu ucuna bölünmüş Senato, yasama için yakın bir zamanda zemin bulamayabilir. Senatör John Cornyn’e pazartesi günü yasamanın ele alınma durumu sorulduğunda cevabı: “Bu kısa vadeli bir öncelik değil.”

Benzer yasamalar hali hazırda birkaç eyalette etkinleşti. Fakat yasamaya karşı olanlar 20 haftada kürtaj yasaklarının anayasaya aykırı olduğunu tartışıyorlar.

“Bu tehlikeli, iletişim içerisinde olunmayan yasama, kadınların güvenli, yasal kürtaja erişimini kısıtlama çabalarından biri olmaktan daha fazla bir şey değildir.” diyor çevrimiçi olarak, Planlı Ebeveynlik Eylem Fonu. Ayrıca; “20 hafta yasakları anayasal değildir. 20 hafta yasakları net bir şekilde Roe versus Wade davasını aşındırma çabasıdır. Gerçekte, 20 hafta yasağı taraftarları, bir kadının güvenli ve yasal kürtaj hakkını koruyan 1973 Yüksek Mahkeme kararına meydan okuma hedeflerini yüksek sesle söylüyorlar.”

NARAL, Pro-Chice (seçim yanlısı) Amerika başkanı Ilyse Hogue yasamayı “kadınların özgürlüğüne ve kendi geleceğimizi planlama yetimize bir saldırı” olarak niteledi. 20 hafta kürtaj yasağının kadınlara ve ailelere zarar vereceğini ve rutin hizmet verdikleri için doktorları kriminalize edeceğini savundu.

#KürtajYasağınaHayır!

Çeviri: Suzan Saner

Sophie Tatum tarafından yazılan bu yazı 3.10.2017’de CNN politics sitesinde yayınlandı: http://edition.cnn.com/2017/10/03/politics/house-vote-abortion-after-20-week-ban/index.html

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.