Alman parlamanter Claudia Roth, Ayvaz Gökdemir’e açtığı hakaret davasından kazandığı 15 bin mark tutarındaki tazminatı Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na bağışladı.

Claudia Roth, İngiliz parlamenter Pauline Green ve Fransız parlamenter Catherine Lalumiere ile birlikte 1995 yılında Türkiye’yi ziyaret etmiş ve dönemin Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir tarafından hakarete uğramıştı. Doğru Yol Partili Gökdemir, üç kadın parlamenter hakkında “üç fahişe” ifadesini kullanmıştı.

Gökdemir hakkında Türkiye mahkemelerinde hakaret davası açan Claudia Roth, o dönemde Avrupa Parlamentosu Yeşiller Grubu’nun başkanlığını yürütüyordu. Roth’u haklı bulan mahkeme, Gökdemir’i tazminat ödemeye mahkum etti. Claudia Roth tazminat davasından kazandığı parayı Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’na bağışlamak için İstanbul’a geldi ve Alman Konsolosluğu’nda, kadın örgütlerinden katılımcıların da bulunduğu bir buluşma ile parayı Mor Çatı’dan kadınlara teslim etti.

http://bianet.org/bianet/kadin/9886-roth-hakaret-tazminatini-kadinlara-bagisladi

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/4.pdf

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.