25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’daki kadın yürüyüşüne polis engel oldu, kadınlar yürüyüşe izin verilmemesine karşın sloganları ve coşkularıyla eylemlerini Taksim Tünel’de ve Taksim’in farklı noktalarında sürdürdüler.

Türkiye’de şiddete maruz kalan kadınlar anısına Beşiktaş’a dikilen anıt İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 25 Kasım’da söküldü.

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi 25 Kasım vesilesiyle erkek şiddeti raporunu açıkladı, raporda gebe kadına karşı kasten öldürmeden, kadının rızası olmadan çocuk düşürme suçuna, cinsel suçlara farklı erkek şiddeti vakalarında dikkat çekici artış olduğu belirtiliyor.

Bianet’in basına yansıyan haberlerden derlediği rapora göre 2018’in ilk 327 gününde erkekler en az 218 kadın ve 12 çocuğu öldürdü.

Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu’nun raporuna göre Türkiye’de 1997-2018 yılları arasında 101 kadına gözaltında tecavüz, 498 kadına da cinsel taciz edildi.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nin 25 Kasım sebebiyle açıkladığı küresel cinayet raporuna göre 2017’de erkekler 87 bin kadını öldürdü, kadınların %58’i partnerleri veya aile üyeleri tarafından öldürüldü.

Antep’te 14 yaşındaki bir çocuğu kaçıran ve babasının ölümüne dolaylı olarak sebep olan Uğur D. yakalandı ve serbest bırakıldı.

Tuzla’da F. O., öğrenci olan kızkardeşine tokat attığını öne sürerek bir öğretmeni darp etti.

Taksim’den yolcu alan bir taksici Galatasaray Meydanı’na getirdiği 3 kadın turistten 44 euro istedi, kadınlar vermek istemeyince ellerindeki 50 lirayı aldı, yüzlerine tükürdü, bir turist ezilme tehlikesi atlattı.

İstanbul’da karısı Esme Aksakal’ı öldüren Bilal Aksakal savunmasında “hayvanlığım tuttu” dedi.

Bolu’da karısını öldüren Mehmet B. savunmasında “masum olduğumu düşünüyorum” dedi.

Urfa’da kızlarına cinsel istismar uyguladığı gerekçesiyle tutuklanan babanın serbest bırakılacağını öğrenen kızları intihara kalkıştı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.