30 Ağustos – 8 Eylül 1995 tarihleri ​​arasında Pekin’e 35 kilometre uzaklıktaki Huairou’da, dünyanın dört bir yanından gelen 30 binden fazla kadın buluştu. Bu buluşma, Birleşmiş Milletler’in 4 – 15 Eylül 1995 tarihleri ​​arasında 189 hükümetten temsilciyle yapacağı Dördüncü Dünya Kadın Konferansı öncesinde yapıldı. Kadınlarla ilgili çalışma yürüten sivil toplum örgütü temsilcilerinin bu buluşması tarihi bir buluşma oldu. Buluşmanın ana hedefi resmi konferanstan çıkacak eylem planına etkide bulunmaktı.

Kötü hava koşulları, yetersiz barınma ve hükümet baskısı ile ilgili sorunlara rağmen, etkinlik alanında kurulan çadırlarda sayısız çalıştay, sergi, kabin, gösteri, dans, konuşmalar yapıldı. Farklı ülkelerden katılanların çoğunun birbirini dinleyecek kadar verimli vakti oldu.

Resmi BM konferansı Pekin’in merkezinde daha lüks konaklama birimlerinde gerçekleşti. Her ne kadar çok çeşitli konularda paneller yapılsa da, öncelikli görevi bir Bildirge ve Eylem Platformu oluşturmaktı. 130 sayfalık belge gece boyunca yazılmadı; yazılacakların çoğu üzerinde önceden mutabakata varılmıştı. Yine de, kelimeler üzerinde yoğun çatışmalar vardı. Seks, özellikle lezbiyen hakları ve kürtaj, sıcak konular arasındaydı.

Konferans sonucunda oluşturulan Pekin Deklarasyonu ve Eylem Planı (Beijing Declaration and Platform for Action), 1995 yılından sonra BM’deki kadının insan hakları gündemini belirlemekte pozitif anlamda etkili oldu.

Türkiye’den Pekin kadın buluşmasına Pazartesi dergisinden kadınlar da katıldılar ve izlenimlerini dergide aktardılar.

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/7.pdf

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.