Ankara Kadın Platformu üyeleri, Siirt’te dördü kardeş yedi ilköğretim öğrencisine iki yıl boyunca cinsel saldırıda  bulundukları gerekçesiyle, içlerinde okul müdürünün de olduğu, 18’i tutuklu 35 kişinin yargılandığı dava ile ilgili Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Ankara Adliyesi önünde “Susmadık, Susmayacağız, Tecavüze Sessiz Kalmayacağız” yazan bir pankart açan Platform üyesi kadınlar, Mardin’de, Siirt’te, Van Erciş’te yaşanan 18 yaşından küçük kızlara toplu tecavüz olaylarına, bu olaylarda erkek ve devletin suç ortaklığına dikkat çekerken, medyanın da tecavüzü görünmez kıldığını söylediler. Platform adına yapılan açıklamada devletin yaşananlara karşı tavrı eleştirildi: “Yaşanan vahşetin adını bile koymaktan kaçınan devlet, bu görünmezliğin devamına katkı sunmaya devam ediyor. Adını bile koyamıyorlar; TBMM İnsan Hakları Komisyonu yaşanan çocuk tecavüzünü ‘…iki mağdurun yaklaşık iki yıldır okul müdür yardımcısı ve halktan bazı kimseler ile yaşadığı iddia edilen olaylar’ olarak tanımlamaktan zerrece utanç duymuyor ve çözüm olarak, Siirt ilinde Zührevi Hastalıklar ve Fuhuşla Mücadele Komisyonunu göreve çağırıyor. Yaşanan çocuk tecavüzlerini fuhuşla mücadele kapsamında mı çözeceksiniz? Bu insanlık suçunu komisyonlara devrederek görevinizi yapmış mı olacaksınız?”

Yapılan açıklamada, 30 yıldır süren savaşın kadın ve çocuklara yönelik şiddeti nasıl arttırdığının bir kez daha ispatlandığı vurgulandı. Acil barış isteklerini tekrar eden platform üyesi kadınlar, işlenen suça sessiz kalarak suç ortağı olmayı reddettiklerini ve davaların takipçisi olmaya devam edeceklerini söylediler.

Siirt’te, ilköğretim okulu öğrencisi dört kız çocuğuna toplu cinsel istismar davasının sanıklarından okul müdürü Fahrettin Kuzu hakkında 4 Temmuz 2012 tarihinde karar verildi ve 46 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi, toplu cinsel istismar davasının 10 tutuklu sanığını 5 yıl ila 32 yıl arası; tutuksuz sanıklardan 10’unu ise 2 yıl ila 10 yıl arası değişen hapis cezalarına mahkûm etti.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.