Müslüman feminist Konca Kuriş 16 Temmuz 1998 tarihinde, yanındaki eşi etkisiz hale getirilerek Mersin’deki evinin önünden silahlı üç kişi tarafından kaçırıldı. Kuriş’in,  unutturulmak istenen diğer kayıpların arasına karışmasından endişe eden İstanbul Bağımsız Kadın İnsiyatifi, 2 Ağustos günü Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı. “Düşünceleri, siyasi görüşleri, dini inançları, kadın sorunlarına bakışları ne olursa olsun, her türlü baskıya ve şiddete maruz kalan kadınlarla dayanışma” içinde olduklarını belirterek Kuriş’in sağ bulunmasını istedi.

Konca Kuriş’ten 18 ay boyunca haber alınamadı. Kaybedilişinin birinci yılında, üyesi olduğu Mersin Bağımsız Kadın Derneği bir basın bildirisi yayınlayarak Kuriş’in bir an önce bulunması için hükümet yetkililerini çaba göstermeye çağırdı. Kötü haber aylar sonra Konya’nın Meram ilçesinden geldi. Konca Kuriş Hizbullah tarafından 35 gün sorgulanıp işkence gördükten sonra öldürülmüştü. Güçlükle teşhis edilen cesedi Konya’daki mezar evin bodrumunda, sorgu kasetleri Beykoz’da bir villada bulundu. Kuriş, dinin dogmatik bir biçimde yorumlanmasını eleştirdiği, feminist olduğu ve bunu açıkça belirttiği için Hizbullah’ın hedefi olmuştu.

Konca Kuriş’in kaybedilişinin birinci yılında Mersin Bağımsız Kadın Derneği’nin yayınladığı basın bildirisinden:

Tüm kadınları kadın sorunları zemininde kucaklayan derneğimizin faaliyetlerinde, farklı bir tonla yer alan ve özellikle sığınma evi kurulması konusunda aktif bir çaba içerisinde bulunan Konca Kuriş’ten ne yazık ki hâlâ haber yok. Düşünen, düşündüklerini tartışmaya açarak; inancını kadın gözüyle ayet ayet araştıran, hadis hadis sorgulayan tutumu nedeniyle kaçırıldığına inandığımız, üyemiz Konca Kuriş’in kaçırılmasından bu yana tam bir yıl geçti. Bugüne dek valilik ve emniyet müdürlüğü ziyaretlerinin ardından, aldığımız bilgiler doğrultusunda hazırladığımız basın açıklamalarıyla kamuoyunu bilgilendirmeye ve konuya ilişkin talebimizi ifade etmeye çalıştık. Sayın Rahşan Ecevit’e ve önceki dönem başbakanı Sayın Mesut Yılmaz’a bulunması konusundaki talebimizi faks yoluyla ilettik. (…) Bizler; Konca Kuriş’i bir an önce ve kaçırıldığı günkü gibi sağ olarak geri istiyoruz. Yetkililerin onun bulunmasına yönelik gösterdikleri çaba, Türkiye’de düşünce özgürlüğüne ve kadın haklarının geliştirilmesi sürecine verdikleri önemin bir göstergesidir. Tonu ve perspektifi ne olursa olsun Konca Kuriş, kadın hakları alanında gösterdiğimiz çabanın bir parçasıdır. Bundan öte bir kadındır. Bağımsız Kadın Derneği olarak; kadınlara uygulanan her türlü şiddete hayır diyor, ona uygulanan şiddeti kınıyoruz. Yetkililerden onu bir an önce bulmalarını, bu konuda bizleri ve kamuoyunu sağlıklı biçimde aydınlatmalarını bekliyoruz.”

İngilizce çevirisi için / For the English translation

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.