Yayıncı, kitapçı ve yazar Sylvia Beach, 14 Mart 1887’de ABD’nin Baltimore kentinde dünyaya geldi. İlk gençlik yıllarını babasının görevi nedeniyle Paris’te geçirdi ve bu güzel şehirden kopamadı. Hayatının önemli dönüm noktalarından biri, Paris’in ilk kadın kitapçılarından Adrienne Monnier ile tanışmasıdır. İki kadın sevgili oldular ve Adrienne’in ölümüne dek birlikte otuz altı yıl geçirdiler.

Sylvia Beach hayat arkadaşının desteğiyle, Paris’te İngilizce kitaplar satan ve ödünç veren bir dükkân açtı. 1919’dan 1941’e dek faaliyetini sürdüren Shakespeare and Company, Parisli kitapseverlerin uğrak noktası ve yazarların buluşma mekânı haline geldi. Dükkânın müdavimleri arasında, Djuna Barnes, Gertrude Stein, Janet Flanner, Kay Boyle ve Mina Loy gibi dönemin önde gelen kadın sanatçıları da bulunuyordu. Sylvia Beach modern edebiyata yayıncı olarak da katkı yaptı. Paris’te yaşayan Amerikalı yazar Ernest Hemingway’i, ilk kitabını çıkarması için teşvik etti. Kimsenin kolay kolay cesaret edemeyeceği bir işe imza atarak İrlandalı yazar James Joyce’un başyapıtı Ulysses’i Temmuz 1922’de yayımladı. 1929 ekonomik bunalımını takip eden yıllarda Beach’in işleri kötü gitti ve varlıklı dostlarının yardımları sayesinde ayakta kaldı. 1936’da satışları iyice düşen dükkânı kapatmayı ciddi olarak düşündüyse de André Gide’in önayak olduğu destek kampanyası ile nefes aldı. Shakespeare and Company, Paris’in Naziler tarafından işgaline dek açık kaldı. İşgalci bir Nazi subayına kitap satmayı reddeden Sylvia Beach, hem dükkânından hem de özgürlüğünden oldu. Altı ay süresince bir toplama kampında esir edildi. 1959’da anılarını topladığı Shakespeare and Company başlıklı kitabı kaleme aldı. Sylvia Beach 5 Ekim 1962’de, çok sevdiği Paris’te hayata veda etmiştir.

https://www.history.com/this-day-in-history/sylvia-beach-bookstore-owner-and-publisher-of-ulysses-is-born

https://shakespeareandcompany.com/35/history/95/sylvia-beachs-shakespeare-and-company-1919-1941

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.