Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine yönelik Cumhurbaşkanı kararının iptali istemiyle açılan davada verilen ret kararını “hukuka uygun” bularak onadı. Böylelikle, Türkiye resmen sözleşmeden çekilmiş oldu.

İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı Aile İçi ve Kadına Şiddet Raporu’na göre 2022 yılında 272 kadın öldürüldü. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) ise 2008-2022 arasında 4 bin 86 kadın cinayetinin işlendiğini, 2022’de ise kadın cinayeti sayısının 348’den 381’e çıktığını açıkladı.

İzmir Alsancak’ta M.F. isimli erkek, trans kadın Ecem E.’yi öldürdü.

Kilis’te, Dibo Halil Muhammed, eşi Nihet Şemiye’yi sokakta tabancayla vurarak öldürdü ve tutuklandı.

Sancaktepe’de Ülkü Deniz Ersöz’ü evinin önünden kaçırmaya çalışan Bedirhan Uysal, Ersöz direnince silahını ateşledi. Boynuna isabet eden kurşunla ağır yaralanan Ülkü Deniz Ersöz, tedavi gördüğü hastanede dokuz gün sonra hayatını kaybetti.

Bursa’da, cezaevinden yeni çıkan Murteze E., birlikte yaşadığı ve kendisinden ayrılmak isteyen B.E. ve onun annesi Birgül E’yi tabancayla vurarak ağır yaraladı.

Kütahya’da İsmail Türün evde tartıştığı eşi Ayşegül Türün’ü bıçaklayarak öldürdü.

Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde hakkında uzaklaştırma kararı bulunan M.A. isimli erkek, eşi ve çocuğu içeride olduğu sırada evi ateşe verdi.

Ankara’da, 14 yaşındaki torununa cinsel istismarda bulunan, tutuksuz yargılanan 58 yaşındaki O.S. hakkında 16 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Antalya’da, yerel bir gazetenin yazı işleri müdürü Yalçın Küçük, stajyer olan 17 yaşındaki lise öğrencisi S.N.B.’ye cinsel tacizde bulunması nedeniyle tutuklandı.

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde iki gelinine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Osman L.’ye (56) verilen 54 yıl hapis cezası, istinaf mahkemesince onandı. Duruşma savcısı, oyçokluğu ile alınan karara, “gelinlerin rızası var” diyerek itiraz etti. 

Kadıköy’de evlerine dönen iki kadının içinde bulunduğu arabaya bir taksici kasıtlı şekilde çarptı. Kadınlar kaçarak kurtulmak istedikçe taksici tekrar tekrar arabaya çarpmaya devam etti. Kadınlar hastane önüne geldiğinde taksici bir kez daha arkadan çarpınca yol üzerindeki polisler, gürültüyü fark etti. Polisleri gören taksici kaçtı. Polisin, kaçan taksiciyi yakalamak için çalışma başlattığı öğrenildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “TÜİK kız çocuklarının yaptığı doğumları gizledi, AKP iktidarı boyunca haftada 1777, günde 253 kız çocuğu doğum yaptı.” dedi.

Dokuz yeni büyükelçi ataması yapıldı, yeni atamada sadece bir tane kadın büyükelçi atandı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.