Isparta’da Güleda Cankel, eski erkek arkadaşı Zafer Pehlivan tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Katil Zafer Pehlivan’ın Güleda Cankel’i önceki gün darp etmiş olduğu ve cinayeti işlediği gün 17 saat boyunca evinde alıkoyduğu ortaya çıktı. Cinayeti protesto etmek için İstanbul Kadıköy’de bir araya gelmiş kadınlara ise polis müdahale etti ve iki kadını gözaltına aldı.

Sevgilisi Hacer Göral’ı altı yerinden bıçaklayarak öldüren Konya Karapınar Adalet Mahallesi Muhtarı Mustafa Çakan’ın cezası Konya Bölge Adliye Mahkemesi tarafından haksız tahrik indirimiyle 15 yıla düşürüldü.

İzmir Buca’da Dilan Tutucu’yu öldüren Ahmet Yaman savunmasında cinayeti onuru için işlediğini söyledi ve “beni mecbur bıraktı” diyerek öldürdüğü kadını suçladı.

Antalya’da 39 yaşındaki trans kadın Gökçe Saygı’yı öldüren Şahin Yalçın mahkemede cinayeti işleme sebebi olarak rüyasından etkilendiğini söyleyerek akıl sağlığının yerinde olmadığını iddia etti.

İzmir’de 4 yaşından beri amcası tarafından cinsel istismara uğrayan E.A.nın babası duruşmada kızının yalan söylediğini ve tecavüzcü erkek kardeşinden şikayetçi olmadığını söyledi. Tecavüzcüyü koruyan babasına dedesi de “Ellediyse ne olmuş? Aile şerefimizden daha mı önemli?” diyerek destek verdi.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde Aynur Manaz eski eşi Mustafa T. tarafından sokak ortasında bıçaklandı.

Eski sevgilisi Y.O.’ya sokak ortasında saldırarak tek gözünü kör eden Ömer Faruk A. yerel mahkemede haksız tahrik indirimiyle en alt sınırdan ceza almıştı. Tutuklu olduğu cezaevinden Y.O.yu tehdit etmeye devam eden sanığın avukatı Şevket Can Özbay indirimi yeterli bulmayarak istinaf mahkemesine başvurdu. İstinaf mahkemesinde sanığın tuzaklara ve tahriklere maruz kaldığını savunan avukatı, “Mümkün olsa da biz de erkeğe karşı şiddet derneği kursak. Ağırbaşlı bir kadına şiddet uygulansaydı avukatların katılma taleplerini anlardık. Bu derneklerin katılma taleplerinin gereği yok zaten işleri güçleri şikayet etmek, iftira atmak” dedi.

İzmir Buca’da açık cezaevinden izinli olarak çıkan Şehmuz Selçuk Melisa Kalem’i pompalı tüfekle öldürüp intihar etti.

HDP Ağrı Milletvekili ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir’in meclise sunduğu kadına yönelik erkek şiddeti için önleyici politikalar geliştirilmesi ve veri tabanı geliştirilmesine yönelik önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Şule Çet davası sanıklarından Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın aileleri “Şule Çet Davasının Gerçek Olay Örgüsü Kamuoyu Nasıl Yanıltıldı? Resmi Belgelerle Dava Dosyasının Gerçekleri” isimli bir rapor hazırlattı. AKP’li milletvekillerine sunulduğu söylenen raporda davayı takip eden kadın gruplarının ve gazetecilerin isimlerini tek tek belirterek taraflı olmakla suçladı ve halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiklerini söyleyerek hedef gösterdi.

Balıkesir’de babası tarafından öldürülen Gülnur Yılmaz’ın annesi Gülden Yılmaz’ın tutuklu yargılanan katil Mustafa Ali Yılmaz’a açtığı boşanma davasının hakimi, Gülden Yılmaz’ın “Beni boşamak için neyi bekliyorsun? Çocuğun mezardan çıkıp gelmesini mi bekliyorsun? Bu adam benim kızımı öldürdü” sözleri üzerine suç duyurusunda bulundu ve korku ve tehdit yarattığını öne sürerek sonraki duruşmalar için polis sayısının artırılmasını talep etti.

2016 yılından beri yükseköğrenim yurtlarında kalan kadın öğrenciler arasında düzenlenen iller arası voleybol turnuvası kadın öğrenciler için kalacak yer bulunamadığı gerekçesiyle iptal edildi.

Manisa’da Nevin Nilitaş altı ay önce evlendiği Alpaslan Nilitaş tarafından tüfekle öldürüldü.

Eylül 2019 itibariyle kamudaki din görevlisi atamalarının oranı öğretmen, doktor, hakim ve savcılardan daha fazla olduğu belirlendi. AKP döneminde 2002 yılından beri yapılan atamalarda din görevlilerinin oranı yüzde 70’in üzerinde.

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.