AFAD, İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’nde Ekmek ve Gül, Rotary Kulübü ve sendikaların depremzedeler için kurduğu çadırları kaldırdı. Ekmek ve Gül’ün depo olarak kullandığı çadıra, kadın- çocuk çadırlarına, sağlık çadırına el koydu. 

İzmir depreminin ardından konteyner kentte yalnız yaşayan çoğu kadın pek çok depremzede sokağa atıldı. Bayraklı’daki konteyner kente yerleştirilen depremzedelerden, kalıcı konut sorunu çözülmeden bir hafta içinde konteynerleri boşaltmaları ve öncelikli olarak yalnız yaşayan kadınların çıkarılması istendi.

Mor Çatı’nın raporuna göre, deprem bölgesinde çadırların aile adına teslim ediliyor olması nedeniyle boşanma sürecinde olan, şiddet faili kocasından ayrı yaşayan, aile içinde şiddete maruz kalan kadınlar ayrı bir çadıra erişemiyor.

Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katılmak için 6284 sayılı kanunun kaldırılması, LGBTİ+ derneklerinin kapatılması gibi şartlar öne sürdü. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ı destekleme kararı aldıklarını açıklayan HÜDA-PAR da 6284 sayılı kanunun kaldırılması gerektiğini savunuyor.

Hatay’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın kurs merkezinde verilen ‘Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ dersinde öğrencilere “depremde makyaj yapanlar, kötü insanlar öldü” diyen öğretmen görevden alındı.

Birleşmiş Milletler’in, depremden etkilenen 11 ilde yaptığı araştırma sonucunda bölgede erken ve zorla evliliklerin artacağına dair risk tespit edildi.

Kadın akademisyeni darp ve taciz eden; “ısrarlı takip” ve “taciz” iddialarıyla yargılaması devam eden Bülent A.’nın İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ne atandığı ortaya çıktı.

Denizli’de Arzu Tutal, kızının önünde evli olduğu Hıdır Tutal tarafından öldürüldü.

Ankara’da Gaye Güven, eskiden birlikte olduğu Yiğit Bozkurt tarafından öldürüldü.

Manisa’da Sabriye Karakaya, kızının boşanma aşamasında olduğu Mehmet Ekinci tarafından öldürüldü.

İstanbul’da Miray Atmaca, hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığı Mevlüt İçin tarafından öldürüldü.

Geçen yıl temmuz ayında kuzeninin dini nikahlı eşi Metin A. tarafından öldürülen Pınar Damar’ın öldürülmeden önce, cinsel saldırıya maruz kaldığı tespit edildi.

Trans kadın Selin Ciğerci, Konya’da bir güzellik merkezinin açılışını yaparken saldırıya maruz kaldı. 11 LGBTİ+ derneğinin ortak imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Transfobi toplumsal bir sorundur”, “Elinizi de dilinizi de bedenlerimizden ve yaşamlarımızdan çekin” denildi.

İstanbul’da Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde çalışan Doktor Semih Erduhan, bir hemşireye cinsel saldırıda bulundu. Hastane çalışanları hastane önünde basın açıklaması yaptı; hastanede daha önce de benzeri taciz vakalarının yaşandığını ancak hastane yönetiminin olayların üzerini örttüğünü belirterek cinsel saldırıyı protesto etti.

İran’da çoğunlukla kız okullarında yaşanan ve ülkede protestolara yol açan toplu zehirlenme vakalarıyla ilgili 100’den fazla kişi tespit edilerek gözaltına alındı.

Polonyalı aktivist grup Abortion Dream Team’in kurucu üyelerinden Justyna Wydrzyńska, başka bir kadının kürtaj yaptırmasına yardım etmekten sekiz ay boyunca ayda 30 saat toplum hizmetine mahkûm edildi. 

İngiltere ve Galler’de kadınlara şiddet uygulayan polislerle ilgili şikayetlerin yüzde 90’ının incelenmediği ve davayla sonuçlanmadığı ortaya çıktı.

Yetişkinler arasında rızaya dayalı eşcinsel ilişkinin kriminalize edildiği Uganda’da yeni nefret yasası LGBTİ+ olduğunu söylemeyi on yıl hapisle cezalandırmayı hedefliyor.

ABD’nin kürtajın yasak olduğu Teksas eyaletinde bir erkek, boşandığı kadına “kürtaj hapı sağladıkları” gerekçesiyle üç kadına dava açtı.

İstanbul Güngören’de bir kız meslek lisesinde, kız öğrenciye dört yıl boyunca istismarda bulunduğu iddiasıyla soruşturulan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni Mehmet D.’ye dava açılmadı. Öğrencinin zorla sildirilen mesajları geri getirmesi sonrası bir kez daha soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Silvan’da Fatmagül Sabruk, şüpheli şekilde yaşamını yitirdi.

Balıkesir Bandırma’da Kadir Meşe, birlikte yaşadığı üç aylık hamile Hazal Alpyörük’ü (19) bıçaklayarak öldürdü, otopsi raporunda 97 kez bıçakladığı ortaya çıktı.

İstanbul Büyükçekmece’de İsmailağa Cemaati’ne ait olduğu iddia edilen Kuran Kursu’nda çocukları döverken görüntüleri ortaya çıkan Sedat Ç., çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Erzurum Palandöken’de bulunan Diyanete bağlı Erkek Yatılı Kuran Kursu’nda, yaşları 10 ila 12 arasında değişen 14 çocuğa cinsel istismar, taciz ve şiddet olayları nedeniyle tutuklu yargılanan yönetici Nuhi Karababa’ya 39 yıl, hizmetli Uğur Güngör’e 36 yıl hapis cezası verildi.

Meta’ya karşı açılan ve çocukların Facebook ile Instagram’dan zarar gördüğünü iddia eden bir davaya göre, Meta bilerek çocukları sosyal medyaya bağımlı hale getiriyor. Başka bir iddiaya göre ise 9 ila 13 yaş arası çocukların yüzde 20’si sitelerdeki yetişkinler tarafından cinsel istismara uğruyor.

Ipsos anket kuruluşu tarafından yapılan uluslararası bir araştırmaya göre bilim ile uğraşan her iki kadından biri kariyeri sırasında işyerinde cinsel tacize maruz bırakılıyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.