Bu yılın Nobel Fizik Ödülü aralarında bir kadın fizikçinin de yer aldığı üç bilim insanına verildi. Kanadalı Donna Strickland ve Fransız Gerard Mourou ile Amerikalı Arthur Ashkin ödüle, lazer teknolojisine ilişkin çığır açıcı buluşlarından dolayı layık görüldüler.  Araştırmalarını Ontario’daki Waterloo Üniversitesi’nde sürdüren fizikçi  Donna Strickland, 55 yıldır bu ödülü kazanan ilk, yüz yılı aşan Nobel tarihinde ise üçüncü  kadın fizikçi oldu. Nobel fizik ödülü 1903 yılında Marie Curie’ye, 1963’te de Maria Goeppert-Mayer’e verilmişti.

Nobel Akademisi, üç bilim insanının yaptıkları buluşlarla lazer ışınlarının, göz ameliyatlarından mikro aygıtlara kadar pek çok alanda kullanılan son derecede hassas aletlere dönüştüğünü belirtti. Uzmanlara göre, Donna Strickland

ile Gerard Mourou’nun ortak çalışmasıyla geliştirilen lazer teknolojisi dünya çapında her yıl yapılan milyonlarca göz ameliyatında başarıyla kullanılıyor.  ‘Optik cımbız’ olarak adlandırılan lazer teknolojisini geliştiren 96 yaşındaki Amerikalı fizikçi Arthur Ashkin ise bu ödülü alan en yaşlı bilim insanı sıfatını kazandı.

Kanadalı fizikçi Donna Strickland ödülün açıklanmasından sonra yaptığı söyleşide, “Artık kadın fizikçilerin farkına varılması gerek. Çünkü biz varız ve umuyoruz ki gelecekte daha da çoğalacağız,” dedi.  Nobel ödüllerini kazananların tarih boyunca çoğunlukla erkekler olduğu gözleniyor. Bu eşitsizlik en çok da fizik ödülünde görülüyor.  Donna Strickland ödül verilen tüm dallarda son üç yıl içinde Nobel kazanan tek kadın oldu.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.