İlksen, Ecemen ve Sema ile Türkiye’de Transfeminizm Mücadelesi: Dünden Bugüne Yarın için Notlar

Transfeminizm nedir? Türkiye’de transfeminizme neden ihtiyaç duyulmuştur? Türkiye’de trans hareketi tarihsel olarak nasıl dönüşümler geçirmiştir? Bir trans erkek neden feministlerle birlikte mücadele etmek ister? Erkek olmak bir avantaj mıdır? Trans kadınlar natrans kadınlara göre daha dezavantajlı mıdır? Hangi cinsiyet kimliği daha avantajlıdır?

Kadın olunmaz kadın doğulur mu, yoksa kadın doğulmaz kadın olunur mu? İkili cinsiyet sistemi nedir? Nasıl çalışır? Kimleri içerir? Kimleri dışarıda bırakır? Transnormativite nedir? Kadınlığın ve erkekliğin ölçüsü nedir? Kadınlık ve erkeklik görünen, tespit edilebilen veya hesaplanan şeyler midir?

Bedenimiz bizimdir derken başka bedenlerle nasıl şiddetsiz ilişiler kurabiliriz? Feminizmin ve trans aktivizmin beden politikalarını, vegan aktivizmi ile nasıl birlikte düşünebiliriz?

Trans Dışlayıcı Radikal feminizm olgusu nereden ortaya çıkmıştır? Trans dışlayıcı radikal feminizm olgusuna dair güncel çatışma ve tartışmaları toplumsal cinsiyet karşıtı muhafazakâr ideolojiler bağlamında nasıl değerlendirebiliriz? Aktivist alanlarda şiddet, dışlama, marjinalleştirme, ifşa kültürü, çatışma ve kutuplaşma gibi sorunların ötesine geçebilmek için ne tür yöntemler izleyebiliriz?

Translar ve natrans kadınlar neye öfkeli? Heteropatriarkal sistemin bize yaşattığı duygularla nasıl başedebiliriz? Şiddetsiz iletişim ve mücadele yöntemleri neler olabilir? Feminizmden ne bekliyoruz, nasıl bir feminist özne, nasıl bir gelecek tahayyül ediyoruz?

Tüm bu sorular etrafında kişisel hikayelerimizi paylaşıyor, benim de söyleyecek sözüm var, benim de hikayem var diyen herkesi …. podcasti dinlemeye bekliyoruz.

Feminizm yaşatır. Trans candır, güzeldir.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.