İletişim Yayınları’nın Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce serisinin 10. cildi, feminist yol arkadaşlarımız Feryal Saygılıgil ve Nacide Berber’in editörlüğünde “Feminizm” temasıyla yayımlandı.

Neredeyse 2,5 yıllık bir hazırlık süreci sonunda ortaya çıkan kitapta, 80 feminist yazılarıyla, Osmanlı’dan bugüne yaşadığımız topraklarda feminist hareket ve politikanın yüz yıllık yolculuğunu aktarmaya çalışıyor.

Feryal Saygılıgil kitapta yer alan sunuş yazısını şöyle bitiriyor:

“Dünden bugüne her geçen gün kadın hareketi, kadın dayanışması güçleniyor, mücadele pratikleri artıyor, çeşitleniyor. Elinizdeki bu kitap ile bu alandaki çalışmalara karınca kararınca katkı sunmaya çalıştık.

Feminizm cildini Nacide Berber’le birlikte iki yılı aşan bir süre zarfında toparladık. Temel meselemiz, bu topraklarda 19. yüzyıldan itibaren feminizme dair üretilen fikirleri bir araya getirmekti. Ancak, elbette bu fikriyatın nasıl ve kimler tarafından üretildiği de önem taşımaktaydı. Hem bu fikriyatı üreten özneleri olabildiğince ortaya çıkarmak hem de hangi yollardan, nasıl zorluklardan geçtiklerini anlamaya çalışmaktı amacımız. Çok istememize rağmen sayfa sınırlamasından dolayı yer veremediğimiz başlıklar ve yazarlar oldu. Ancak çalışma alanımız öyle politik ve ideolojik bir hat ki kendi içindeki tartışmaların (“dalgalar”, “aşk ve haz”, “kadınsı politikanın zamanı”, “farklılıklarımızı düşünmek”, “kızkardeşlik”, “aile”, “annelik”, “erkeklik çalışmalarıyla feminizm ilişkisi”, “akademi ve feminizm İlişkisi” gibi) dışında, şimdiye kadar tartışılmış bütün kavramlara, disiplinlere, akımlara, alanlara, politikalara (tarih, edebiyat, iktisat, emek, siyaset, eğitim, çeviri, yöntem, sanat, yayıncılık, beden ve cinsellik, şiddet, çevre mücadelesi, liberalizm, Kemalizm, milliyetçilik, muhafazakârlık ve tabii ki sol ve sendikalar) yeniden bakmayı, tartışmayı ve de çoğunlukla da meydan okumayı gerektiriyor.

Feminist fikriyat ve feminist mücadele birbirini tamamlar, birbirinden beslenir. Bu ciltteki yazılar da bu görüşümüzü doğrulamakta. Türkiye’de feminist politika ve ideolojinin izini sürmeye, bugüne kadar biriktirdiklerimizi derlemeye çalıştık. Başta, feminizme dair düşünmüş, söz söylemiş, tartışmış, sokağa çıkmış, isyan etmiş, arkadaşıyla dayanışmış, örgüt kurmuş, dergi çıkarmış, çeviri yapmış kadınlar olmak üzere bu cilde yazarak ya da okuyarak katkıda bulunan, emek veren herkese çok teşekkür ederiz.”

Kitapta yazılarıyla yer alan feministler:

Aksu Bora, Aylin Özman, Aynur Demirdirek, Ayşenur Değer, Başak Tuğ, Berfin Atlı, Berna Ekal, Berrin Koyuncu-Lorasdağı, Beyhan Uygun Aytemiz, Beyza Bilal, Birsen Talay Keşoğlu, Burcu Mutlu, Burcu Şentürk, Cemran Öder, Cemre Baytok, Delta Meriç Candemir, Deniz Parlak, Didem Ardalı Büyükarman, Duygu Ceylan, Ebru Aykut, Ebru Soytemel, Ece Öztan, Effi Kanner,Emek Ergun, Emel Uzun Avcı, Emine Hızır, Fatmagül Berktay, Feride Eralp, Feryal Saygılıgil,  Feyza Akınerdem, Filiz Kerestecioğlu, Funda Şenol Cantek, Gülnur Acar Savran, Gülşen Çakıl Dinçer, Hande Gülen, Hazal Atay, Hidayet Şefkatli Tuksal,  Hülya Bulut, İlkay Özküralpli, İlknur Üstün, İlknur Yüksel Kaptanoğlu, İlksen Gürsoy, İnci Özkan Kerestecioğlu, İpek Tabur, Lucie Drechselova, Melda Yaman, Melissa Bilal, Meltem Ahıska, Nacide Berber, Nagehan Tokdoğan, Narin Bağdatlı, Necla Akgökçe, Nimet Altıntaş, Nisa Göksel, Nuray Sakarya, Nükhet Sirman, Ruşen Işık, Rümeysa Çamdereli, Sare Öztürk, Seda Saluk, Selin Çağatay, Semiha Arı, Senem Timuroğlu, Seran Demiral, Sevdagül Kasap, Sevilay Çelenk, Sibel Kır, Suna Kafadar, Suzan Saner, Şahika Yüksel, Şemsa Özar, Şule N. Aytaç, Tülin Ural, Ülfet Taylı, Ürün Şen Sönmez, Yaprak Zinhioğlu, Yasemin Özgün, Yelda Yücel, Zeynep Ceren Eren, Zeynep Kutluata.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.