“Bu bir kadın yürüyüşüdür ve bu kadın yürüyüşü, devlet şiddetinin ölümcül gücüne karşılık feminizmin vaadini temsil etmektedir. Ve kapsayıcı ve mücadeleleri kesiştiren feminizm hepimizi ırkçılığa, islamofobiye, anti-semitizme, kadın düşmanlığına, kapitalist sömürüye karşı direnişe davet etmektedir. . . . Önümüzdeki aylar ve yıllarda, kırılgan halklarımızı savunurken daha militan bir hale gelmek adına toplumsal adalet taleplerimizi yoğunlaştırmamız beklenecektir. Hala beyaz erkek hetero-patriyarkanın üstünlüğünü savunanlar kendine dikkat etse iyi olur.” Angela Davis, 21 Ocak Kadın Yürüyüşü – Trump Karşıtı Protesto, Washington, 2017

Angela Davis ömrünü ırkçılık, cinsiyetçilik, homofobi ve kapitalizmle mücadeleye adadı. Fransız edebiyatı ve felsefe üzerine eğitim gördü. Herbert Marcuse, Theodor Adorno gibi isimlerle yolu kesişti. Kaliforniya Üniversitesi’nde bilinç tarihi ve feminizm üzerine dersler verdi. Amerika başkanı Reagan tarafından hedef gösterilip işinden edilmesine rağmen işine geri döndü. 1991-2008 yılları arasında dersler verdi ve oradan emekli oldu.

Angela Davis: “I wasn’t seeking fame,” she added. “I wasn’t seeking notoriety. I just wanted to be a teacher and an activist.”  “Şan şöhret peşinde değildim. Nam salma peşinde değildim. Sadece bir aktivist ve öğretmen olmak istedim.”

60’lar Amerikası radikal hareketlerin güçlü olduğu, Kara Panter Partisi’nin rüzgarının sıkı estiği yıllar. Siyah Hareket, barışçıl itaatsizlik eylemleriyle elde edemediği haklarını almak ve acımasız polis şiddetini durdurmak üzere kendini her tür yolla savunma ve radikal eylemleri benimseme çizgisine doğru kayar. Büyük bir toplumsal destek alan Panterler arasında sanatçılar, yazarlar ve akademisyenler de öncü roldedir. Angela Davis, partinin sol siyasi çizginin belirlenmesinde belirgin bir rol oynar. 70’te Panter militanları Soledad Kardeşler’in özgürlüğü için bir komisyon kurulmasına öncülük eder. Aynı yılın Ağustos ayında ismi bir cinayete karışınca tutuklanmak üzere Amerikan istihbaratçılarının en çok arananlar listesine yerleşir. Ekim ayında gözaltına alındığında, ülkesinde ve dünyanın başka yerlerinde dayanışma ve destek sesleri büyük kampanyalara dönüşür. Bu yıllar, #FreeAngela pankartlarının göklerde dolaştığı yıllardır. Davis’in özgürlüğü için sayısız toplantı, miting ve imza kampanyaları yapılır. İdam talebiyle yargılandığı davada atılı tüm suçlardan beraat etmesi iki yıl kadar sürse de kitlesel ve ısrarlı desteğin sonucu 1972 yılında özgürlüğüne kavuşması olur.

Ülkü Tamer şiirlerinden John Lennon şarkılarına kadar pek çok şarkıya, şiire, slogana Angela ve mücadele azmi ilham verir.

Üniversitedeki işine geri döner ve ırkçılık ile kadınlara yönelik baskılar arasındaki bağları kuran çalışmalar yapar. Hapishanelerin endüstriyel işlevleri üzerine yaptığı yorumlar Foucault dahil pek çok düşünürü etkiler. Tutuklu hakları mücadelesi yürüten ve ölüm cezası karşıtı olan Angela Davis, Türkiye’deki pek çok politik dava hakkında da taraf olur, söz söyler. Dünden bugüne değişmeyen bir biçimde, konuşmalarını sosyalizme çağrılarla, kapitalizmin altını oymaya davetlerle bitirir.

90’lara gelindiğinde, siyah feminist kadınların ve lezbiyenlerin tek tipleştirilmesi yüzünden Siyah Hareket içerisinde gizli saklı yaşadığı ve kamuya açılma konusunda isteksiz hissettiği cinsel kimliğini Out Dergisi röportajında ilan eder.

Angela Davis, Wall Street işgallerinden Trump’a Hayır gösterilerine kadar güncel pek çok meselede politik sözünü söylediğini, fiilen alana çıktığını gördüğümüz bir mücadelecidir.

https://www.britannica.com/biography/Angela-Davis

http://digital.wustl.edu/e/eii/eiiweb/dav5427.0115.036marc_record_interviewer_process.html

https://www.britannica.com/topic/Black-Panther-Party#ref1221906

http://www.gayrva.com/news-views/women-sexuality-and-the-black-panther-party/

https://www.universityofcalifornia.edu/news/angela-davis-returns-ucla-classroom-45-years-after-controversy

https://www.youtube.com/watch?v=HlvfPizooII

https://m.bianet.org/bianet/siyaset/182935-angela-davis-trump-a-karsi-1459-gunluk-direnis-basliyor

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.