Kate Millett, ikinci dalga feminizmin ABD’deki en önemli isimlerinden. Feminist literatüre Cinsel Politika kavramını ve kitabını kazandırdı. Kadınları grup olarak temsil edecek olan şeyin cinsel politika olduğunu savundu. Bu konuda yazdığı doktora tezini 1970 yılında kitaplaştırdığında büyük bir yankı uyandırdı, Time dergisinin 31 Ağustos 1970 sayısının kapağında yer aldı.

Sahip olduğu ünün hayatı üzerindeki negatif etkisini 1974’de yazdığı Uçmak kitabında anlattı. Sita’da (1977) cinsel kimliğini inceledi ve eşcinsel olduğunu açıkladı. Tımarhane Yolculuğu (1990) Millett’in akıl hastanesindeki kişisel tecrübelerine dair, Anne Millett (2001) kitabında ise yaşlanmakta olan annesiyle ilişkisini yazdı.

Kate’i 6 Eylül 2017’de 82 yaşında kaybettik. “Ataerkillik; ancak kendisini doğalmış gibi yutturmaktaki başarısı sayesinde, istikrarlı ve güçlü bir egemenlik kurabilmiştir” tespitinin gücünü ve geçerliliğini Türkiye’de halen hissediyoruz. Düşünsel yol arkadaşlığı için şükran duyuyoruz.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.