Kadınların Dünyaları Kongresi, İspanya’nın başkenti Madrid’de başladı. 3-9 Temmuz 2008 tarihleri arasında yapılan 10. Kongrenin  ana sloganı/ teması, ‘Eşitlik ütopya değildir’ oldu. Bu başlık altında yerinden edilmeye ve yer değişikliğine odaklanan toplantılarda; göç, kadınların cinsel sömürü ve kölelik amaçlarıyla ticareti, ucuz emek, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve kadına yönelik her türlü şiddet, feminizm ve toplumsal hareketler, küreselleşme alternatifleri, barış girişimleri, yurttaşlık, küresel ısınma, savaş ve silahlı çatışmalar, medya, eğitim ve sağlık politikaları tartışıldı.

Kadınların Dünyaları Kongresi (WWC), üç yılda bir, dünya genelinde farklı yerlerde gerçekleştirilen feminist bir etkinlik. Kongrenin organizasyonu, etkinliğin yapıldığı kentlerin üniversitelerinin kadın birimleri/ enstitüleri tarafından yapılmakta ve bütçesi çoğunlukla yapıldığı ülkenin hükümetleri tarafından karşılanmakta. Belirlenen bir ana slogan/tema etrafında dünyada kadınların sorunlarına dair araştırmaların sunulduğu, feminizme dair teorik ve güncel tartışmaların, deneyim alışverişinin, eylem önerilerinin yapıldığı Kadınların Dünyaları Kongresi’nin ilki İsrail Hayfa Üniversitesi’nde 1981 Aralık ayında gerçekleştirildi. Daha sonra sırasıyla, Hollanda, İrlanda, ABD, Kosta Rika, Avustralya, Norveç, Uganda, Kore, İspanya, Kanada ve Hindistan’da yapıldı. Kongrenin bu yılki ev sahibi Brezilya’nın Florianopolis Kenti – Santa Catarina Federal Üniversitesi.

“Dönüşümler, Bağlantılar, Hareketler” başlığı ile  30 Temmuz – 4 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak 13. Kongrenin web sitesi: http://www.en.wwc2017.eventos.dype.com.br/

http://bianet.org/bianet/dunya/108315-kadinlarin-dunyalari-kongresi-nin-ardindan-esitlik-utopya-degil

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.