Suudi Arabistan’da kadınların araba kullanmalarının yasaklanmasına itirazları ve eylemleri 1990 yılından beri sürüyor. 6 Kasım 1990’da Riyad’da 47 Suudi kadın direksiyon başına geçerek sürüş yasağını protesto etmişti. Kadınlar bir gün hapsedildikten ve pasaportlarına el konulduktan sonra serbest bırakılmıştı. Protestocu kadınların bir kısmı eylemleri dolayısıyla işlerinden atılmıştı.

1990 sonrası kadınlar sürüş yasağına karşı imzalar topladılar. Yasağın kaldırılması için dilekçelerini ilettiler. Ama yasak devam etti.

1990 sonrası ikinci büyük kampanya (Women2Drive – Araba Kullanan Suudi Kadınlar) 17 Haziran 2011 sokak eylemi çağrısıyla yapıldı. Kampanya, Manal el Şerif’in, Mayıs 2011’de Suudi Arabistan’daki kadınların araba kullanmasına neden izin verilmesi gerektiğini anlatan 8 dakikalık bir video görüntüsü yayınlamasıyla başladı. Videonun sonunda kadınlar 17 Haziran’da sokaklarda araba sürmeye çağrılıyordu.

Video dört gün içinde 700.000 kişi tarafından izlendi. Manal el Şerif’i kampanyayı durdurması için ölüm ve tecavüzle tehdit edenler oldu. Tutuklandı, kısa bir süre hapis yattı ve tekrar araba kullanmamaya dair bir sözleşme imzalamak zorunda kalarak serbest bırakıldı.

Çağrı çok sayıda kadının sahiplenmesiyle bir kampanyaya dönüştü. Suudi Arabistan’da siyasi ya da sosyal hak talebiyle gösteri yapmak yasak olduğu için Women2Drive – Araba Kullanan Suudi Kadınlar Kampanyası’nın çağrısını yaygınlaştıran kadınlar, yaptıkları çağrının siyasi bir protesto, toplanma ya da yürüyüş eylemi olmadığını özellikle vurguladılar.

17 Haziran 2011’de, sokakların her köşesi polis arabalarıyla dolmasına rağmen yaklaşık 40-50 kadın araba kullandı. Okumaya, çalışmaya gittikleri ülkelerden uluslararası kullanıma açık, yabancı sürücü belgesi olan bu kadınlardan birisi bile tutuklanmadı. 17 Haziran sonrasında da ehliyet sahibi 100 civarında kadın Suudi Arabistan sokaklarında araba kullanmaya devam etti. Bu kadınlardan beşi 28 Haziran’da gözaltına alındı. Araba kullanan kadınlar, Erdemin Yüceltilmesi ve Ahlaksızlığın Önlenmesi Komitesi’nin memurları yani Dini Polis tarafından gözaltına alındı. Kadınlar ‘peçesi açık’ vb suçlamalarla kırbaç ve hapis cezası aldılar.

Women2Drive kampanyası, desteği harekete geçirmek ve yasağa karşı daha güçlü bir tavır almak için Youtube, Facebook ve Twitter kullandı. Kampanya Suudi kadınların sesinin bütün dünyada duyulmasını sağladı.

Kampanyanın bir parçası olarak kadınlar Suudi Arabistan’da ehliyet başvurusu yapmaya ve başvurunun reddi sonrası itiraz etmeye ve 90 gün içinde dava açmaya çağrıldı. right2dignity.wordpress.com

2013 Ekim ayında Suudi kadınlar, sokaklarda araba kullanma eylemlerinin üçüncüsünü gerçekleştirdiler ve kadınlara ehliyet verilmesini savunan devlet görevlileri, Kraliyet ailesi mensupları oldu.

Kadınların kararlı mücadeleleri sonucunda Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz 26 Eylül 2017 tarihinde yayımladığı kararnameyle, kadınların da ehliyet alarak araç sürme imkanına sahip olacağı duyurmak zorunda kaldı.

4 Haziran 2018 tarihinde sürücü ehliyeti almaya başlayan 25 yaş üstü kadınlar, 24 Haziran 2018’de ehliyetlerini kullanarak ilk kez trafiğe çıktılar.

Suudi Arabistan’da 2 Haziran 2021’de 17 yaşını doldurmuş genç kızlara ehliyet alma ve araç kullanma hakkı verildi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.