Havle Kadın Derneği, “erken yaşta evlilik”lere yönelik algıyı ve özelde de “erken yaşta evlilik”lere zemin hazırlayan etkenleri anlamayı hedefleyen ve Türkiye’yi temsil edecek kapsamlı bir örneklemle yapılan bir anket çalışmasından ve derinlemesine görüşmelerden oluşan bir araştırma yürüterek Türkiye’de Erken Yaşta Evlilik Tecrübeleri Ve Algıları raporunu yayınladı.

Havle raporda “erken yaşta evlilik” kavramsallaştırmasını tercih etmesiyle ilgili de bir açıklama yaptı:

“18 yaş altında gerçekleşen ‘evlilikleri’ ifade etmesi için literatürde birbirinden farklı kavramlar kullanılıyor. En yaygın kullanımın erken yaşta/çocuk yaşta/zorla evlilikler olduğunu söylemek mümkün. Ancak bu kavrama 18 yaş altında gerçekleşen birlikteliklerin evlilik olamayacağı, o yüzden bu kavramsallaştırmanın evlilikleri meşrulaştırdığı yönünde bir eleştiri söz konusu. Aynı zamanda benzer bir yaklaşımla çocuk gelin kavramı da uzun yıllardır Türkiye’de feminist hareket tarafından terk edilmiş durumda. Bunun yerine önerilen ‘çocuk istismarı’ kavramsallaştırması ise politik olarak doğru bir noktaya işaret etmekle birlikte toplumsal hafızada yer etmemiş, dolayısıyla da özellikle algının ölçülmesini hedeflediğimiz bu araştırma kapsamında doğrudan referans veremediğimiz bir kavram oldu. Biz de kavramın belirsizliğini de kabul ederek, toplumsal olarak en çok kullanılan haliyle erken yaşta evlilik kavramını araştırmanın analizinde kullandık. Tüm soruları katılımcılara bir karışıklık yaratmaması amacıyla ’18 yaş altı evlilikler’ ibaresiyle yönelttik.”

ERKENEVLILIKLER_TR_web

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.