Anayasa Mahkemesi (AYM), kadının evlenmeden önceki soyadını kullanmasını engelleyen Türk Medeni Kanunu hükmünü iptal etti. İptal kararında AYM üyesi Muammer Topal, kadınla erkeğin yaratılış gereği eşit olmadığını söyleyerek karşı oy kullandı.

İran hükümet polisleri, Öğretmenler Örgütü Genel Sekreteri Tahira Naqihi’nin evine baskın düzenleyerek elektronik cihazlarına el koydu. Naqihi hakkında “iç ve dış güvenliğe karşı suç işlemek” ve “İran Cumhuriyeti aleyhine propaganda yapmak” gerekçesiyle dava açıldı. Jina Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan eylemlere destek veren üç kadın gazeteci Saeeda Shafiei, Mehrnoush Zarei Hanzaki ve Nasim Sultan Beygi de ifadeye çağrıldı.

Karabük’teki Filyos Çayı’nda, 26 Mart günü ölü bulunan Gabonlu üniversite öğrencisi Jeannah Danys Dinabongho Ibouanga’nın ölümüne ilişkin hazırlanan otopsi raporunda ölümün cinayet mi intihar mı olduğunun tespit edilemediği ifade edildi ve cevapların adli tahkikat sonucu ortaya çıkarılmasının uygun görüldüğü belirtildi. Dina’nın ailesinin avukatı, adli tıp raporunun bu şekliyle soruşturmaya veya yargılamaya fayda sağlamayacağını belirterek rapora itiraz edeceklerini söyledi.

Hindistan’da çok sayıda kadın güreşçi, Güreş Federasyonu Başkanı Brij Bhuşan Singh’in kendilerine cinsel tacizde bulunduğunu söyleyerek istifası talebiyle eylem yaptı.

SPoD ve Güçlenme Pratikleri, LBQ Buluşmaları Raporu’nda online olarak düzenlediği etkinliğe katılan 21 LBQ aktivistle birlikte yürüttüğü tartışmalardan edindiği içgörüleri derledi.

Bilkent Üniversitesi’nde eğitim yılının başında açılan cinsiyetsiz tuvaletler kapatıldı.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Gemlik’te seçim çalışmaları kapsamındaki konuşmasında yine LGBTİ+’ları hedef gösterdi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir kez daha LGBTİ+’ları hedef aldı.

ÜniKuir Derneği Eşit Haklara Erişim Programı ve Siyasal Katılım ve Savunuculuk Programı tarafından hazırlanan Kampüslerde Onur Yürüyüşleri 2022 Yılı Raporu yayımlandı.

“Cinsiyete Dayalı Ücret Eşitsizliği Temelinde Tekstil İşçisi Kadınların Yaşadıkları Sorunların İncelenmesi” başlıklı araştırma sektördeki kadın işçilerin hâlâ kötü koşullarda ve güvencesiz çalıştığını, erkeklerden düşük ücret aldığını ve kadın oldukları için sürekli ayrımcılığa maruz kaldığını ortaya koyuyor.

Kadın işçiler düşük ücretler, bitmek bilmeyen mesailer ve sağlıksız çalışma koşulları ile kreş noksanlığının temel problemleri olduğunu belirtiyorlar. 

Deprem bölgesinde kadınların cinsel sağlığa erişimleri hâlâ kısıtlı. İstenmeyen gebelikler ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar en ciddi sorunlar arasında yer alıyor.

Zonguldak’ta mahkeme, 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları iddiasıyla yargılanan Yasin A. ve uzman çavuş Tahsin B.’nin tutuksuz yargılanmalarına karar verdi.

Denizli’de, 24 yaşındaki Ç.U., çalıştığı markette müdür olan erkek arkadaşının evinde şüpheli şekilde ölü bulundu.

Muğla’da Kamil Öğüt, oğlu ile evli olan Hatice Öğüt’ü av tüfeğiyle öldürüp, cesedini ateşe verdi.

Mardin’de dini nikahla birlikte yaşadığı kadına sistematik şiddet uygulayan ve son olarak da ayağını ve burnunu kıran Y.E. isimli erkek, gözaltına alınıp, uzaklaştırma kararı verilip, serbest bırakıldı. Y.E.’nin kendisini ölümle tehdit ettiğini belirten kadın, “Ölmek istemiyorum, yaşamak istiyorum” dedi.

Tokat Turhal’da hakkında uzaklaştırma kararı bulunan Ahmet Göktaş, beş yıl önce boşandığı Ebru Güneş’i öldürdü.

İzmir’de sokakta yürüyen bir kadına cinsel saldırıda bulunan Soner A. ilk duruşmada tahliye edildi.

İstanbul Anadolu Adliyesi’nde bir katibi taciz ettiği iddiasıyla hakkında açılan davanın duruşmasına katılmayan savcı Ş.B. hakkında zorla getirme kararı çıkarıldı.

Adana’nın Kozan ilçesinde O.Ü. adlı erkek eski eşi olan M.G.’yi ve yanındaki H.E.’yi silahla vurarak yaraladı.

17 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan 7,5 yıl hapse çarptırılan B.G.’nin cezası bozuldu. Yargıtay kararında, ‘sanığın dosyaya yansıyan olumsuz bir kişiliğinin olmadığı’ ifadesine yer verdi, mahkeme ‘takdir’ indirimi uyguladı.

2021’de sevgilisi tarafından öldürülen trans kadın Nefes Balkan’ın ölümüne ilişkin dava Haziran’a ertelendi. Savcılık sanık T.T.’nin esasa ilişkin mütalaasında sanığın kasten öldürme suçundan cezalandırılmasını istedi.

Kars’ta üç yıl önce kendisini taciz eden şahsı öldüren lise öğrencisi kız, 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Çocuğun avukatı, 14 yaşından beri sistematik şekilde tacize uğrayan ve sürekli korku altında yaşayan bir çocuk için verilen cezanın ağır olduğunu belirtti ve karara itiraz edeceklerini söyledi.

Aracı yakılan Denizli Barosu’na kayıtlı avukat İpek Ekiz avukat olan eski erkek arkadaşı H.K.’nin (30) kendisinden ayrılmayı reddettiği, bu nedenle aracını kundakladığı gerekçesiyle Çivril Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ekiz H.K.’nın kendisini sürekli tehdit ettiğini belirtti.

Balıkesir’de üç lise öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla tutuklanan Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi T.A., adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.