Muğla’da Pınar Gültekin cinayeti davasında mahkeme heyeti, sanık Cemal Metin Avcı hakkında verilen cezada “haksız tahrik indirimi” uyguladı, diğer beş fail ise beraat etti. Kadınlar eylemlerinde “Erkek adalet karşısında birbirimizi savunacağız” dedi.

ABD Yüksek Mahkemesi, 1973 tarihli “Roe-Wade kararı” olarak bilinen ve ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan mahkeme kararını iptal etti.

Beyoğlu ve Kadıköy Kaymakamlıkları, İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası etkinliklerini yasakladı. Eskişehir Valiliği, 29 Haziran – 3 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek 2. Eskişehir Onur Haftası kapsamında “yapılması düşünülen her türlü etkinliği” yasakladı. Linç çağrılarına ise herhangi bir yasak gelmedi.

İstanbul Sözleşmesinin fesih kararının iptali yönünde Danıştay’da görülen davanın dördüncü duruşmasında da Cumhurbaşkanlığı savunmaları önceki beyanlarını olduğu gibi tekrar etti, kadınlar “Vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Ankara’da Hasan Bilgili, cinsel saldırı suçundan yargılandığı davanın karar duruşmasında tutuklandı, diğer sanıklar jinekolog Hüseyin Şenyurt ile Serkan Durmaz ise beraat etti.

Muş’ta K.G. isimli erkek, evli olduğu 72 yaşındaki H.G.’yi ateşli silahla öldürdü.

Isparta’da Ayhan Yılmaz, kendisinden ayrıldıktan sonra hakkında uzaklaştırma kararı aldıran ve iki aylık hamile olan Rabia Aydınlı’yı ateşli silahla öldürdü, annesini ise yaraladı ve kaçtı.

Giresun Görele’de hamile olan Kırgızistanlı Keremet Nyshanova öldürülmüş olarak bulundu.

Zonguldak’ta Namık Demirbağ, yengesi Nurten Demirbağ’ı ağır yaraladı, kadın dört gün sonra hastanede öldü.

Adana’da Mustafa K., Hatice Bayram’ı öldürdü.

Balıkesir Edremit’te İsmail Ertek, hakkında defalarca adli işlem yapıldığı, 10 ayrı suçtan kaydı olduğu, tedbir kararı verildiği ve elektronik kelepçe başvurusu yapıldığı halde S.Ö. isimli kadını öldürdü.

Isparta’da Ayhan Y., birlikte yaşadıkları evi terk eden R.A.’yı tabancayla öldürdü ve kaçtı.

Norveç’in başkenti Oslo’da, LGBTİ+’ların sıklıkla gittiği bir gece kulübüne  Oslo Onur Yürüyüşü’nün öncesinde yaşanan silahlı saldırıda en az 2 kişi hayatını kaybetti, Onur Haftası etkinlikleri ve yürüyüşü polis tavsiyesi üzerine iptal edildi.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.