Cezaevinde kaldığı süre boyunca ve bugün de hep aynı kabusu gören Name’nin hikayesi Ceylan Özgün Özçelik’in filminin temasını oluşturuyor.

Ankebût örümcek demek, farklı kültürlerde ve mitolojide yaratıcı tanrı, yaşamda kalabilme sembolü olarak görülmüş. Yıkan ve yeniden var eden…

Ceylan Özgün Özçelik’in Cadı Üçlemesi’nin ilk filmi olan 13+ ve deneysel kısa filmi olan Ankebût. Ann Arbor Film Festivalinde dünya prömiyerini yaptı. Koronavirüs nedeniyle sinema salonlarındaki gösterimleri iptal edilen festival, online olarak gerçekleştirildi. Ankebût’u izleme fırsatı buldum ve filmin kendisinden esinlendiği Name Öztürk’le konuştum.

Name Öztürk, sekiz yıl boyunca kocasının sistematik şiddetine maruz kalan ve ölmemek için öldürmek durumunda bırakılan bir kadın. Üç yıl boyunca cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen Name şimdi hayatını yeniden örüyor. Cezaevinde kaldığı süre boyunca ve bugün de hep aynı kabusu gören Name’nin bu hikayesi Ceylan Özgün Özçelik’in filminin temasını oluşturuyor.

Name ile ben de avukatlarından Sezin Uçar aracılığıyla tahliye olduktan sonraki yaz tanışmıştım. Yaz kampı yapmak isteyen kadınlarla birlikte valiliğin engeliyle karşı karşıya kalmışlardı. Cezaevinden yeni çıkmasıyla beraber böyle bir engellemenin şaşkınlığı üzerindeydi. Yanında iki çocuğuyla hayata yeniden adım atmış ve bambaşka yeni zorluklarla karşılaşmıştı. O gün bana misafir oldular. O zaman tahliye olmasının üzerinden sadece üç ay geçmişti. O kadar ürkekti ki nasıl konuşacağımı bilememiştim. Narinliğinin karşısında kısa kısa ama aslında çok derin olan sohbetler gerçekleştirmiştik. Ve şimdi tahliye olmasının üzerinden bir yıl geçmek üzere, o ürkekliği uçup gitmiş şimdi kendisinin de belirttiği gibi bir ankebût olmuş sanki. Yıkmak ve yeniden yaratmak… Name için anlamı iki kelimeden daha büyük, artık daha çok konuşuyoruz mesela, ne istediğini ve ne istemediğini çok daha iyi biliyor ve örüyor yeni baştan hayatını. Her şeyin çok güzel olacağını ve kendi için bu hayatın yeni bir başlangıç olduğunu söylüyor.

Ceylan Özgün Özçelik’le nasıl tanıştınız? Projeye nasıl dahil oldun?

Ceylan’ı avukatlarımdan Diren Cevahir Şen aracılığıyla tanıdım. Zaten kendisinin ben tutukluyken de özsavunma gerçekleştiren kadınlarla ilgili bir proje düşüncesi varmış. Benim tahliye olduğum duruşmaya gelmişti. Sonrasında Diren aracılığıyla görüştüm ve böyle bir projede yer almalıyım diye düşündüm. Çünkü cezaevine girdiğimden beri ve hala aynı rüyayı görüyorum. Bunun üzerinden bir anlatımın olması beni heyacanlandırdı. Daha sonra ben yaşadıklarımı, rüyamı telefona kaydederek onlara gönderdim.

Cezaevinden bu yana kabusunu hala gördüğünü söyledin. Nasılsın gerçekten?

Rüyanın insanın düşündükleriyle ilgili bir durum olduğunu biliyorum. Onun değil kendimin öldüğünü görüyorum. Rüyadan sonra uyandığımda ise onun ölmediğini düşünüyorum. Bazen uyandığımda rüyayı hatırlamasam da üzerimde farklı bir etkisi oluyor. O gün enerjim çok düşük oluyor. Sokağa çıkmak istemiyorum, onu göreceğimi düşünüyorum. Bunun geçeceğini biliyorum, daha iyi olacak her şey.

Film kabuslarını konu edinirken aynı zamanda örümcek temasına da değiniyor. Örümcek mitolojide ve birçok kültürde yeniden yaratma anlamına geliyor. Buna dair sen ne düşündün?

Kendimle örümceği çok özdeşleştirdim. Her şey bitti derken yeni bir başlangıç doğuyor. Örümcek hem yıkıyor hem de yeniden inşa ediyor. Kendi hayatımdan çok şeyin anlatımının onda olduğunu düşünüyorum.

Filme dair ne düşünüyorsun?

Filmi çok beğendim. Sesimle birçok görüntünün uyumu çok dikkatimi çekti. Ve şöyle bir şey olmuş tesadüfen, filmde LC Waikiki’nin görüntüsü var bir yerde. LC Waikiki cezaevine kıyafet gönderen tek firma. Filmde onun sembolünü görmek ve bunun tesadüf olması çok hoş çünkü kadınların ister istemez bir anısı oluyor onunla. Bir diğer sahnede ise tam “Ben ölmedim” dediğimde bir kadının kaşlarını aldığını görüyoruz. Orada da benim için yeni bir başlangıcın olduğunu düşündürüyor bana. Nitekim öyle de…

Yıldızlar yollarından hiç eksilmesin sevgili Name…

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

twenty − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.