Korkmayın kadınlardan; kadınlarla kendinizi eşitlemeyi, yoldaş olmayı deneyin. Korkmayın; bu, sizi sadece daha eşitlikçi, daha iyi bir insan yapar; hepsi bu…

Ey erkekler, erkek egemen akılla hareket edenler! Sendikalarda feminizmi, bağımsız kadın hareketini kendine rehber eden kadınlar vardır! Feminizm, bu topraklarda hatta tüm dünyada, siz isteseniz de istemeseniz de politik bir öznedir. Herhangi bir gruba, siyasal anlayışa gösterdiğiniz saygıyı göstermek zorundasınız. Bunu o dar kafalarınıza sokun. Kabul edin etmeyin, bu kadınlar üç kişinin yan yana gelemediği, bombalardan sokağa çıkamadığımız günlerde on binlerce kadınla sokaklarda eylem yapabilen bir iradedir. Savaşa, katliamlara karşı sosyal medya paylaşımı bile yapamadığımız günlerde barış için sokaklarda ses çıkaranlardır. Kimsenin otoriteyle karşı karşıya gelemediği günlerde Kalkedon’da direnişte, referandum çalışmalarında en ön saflarda, emek mücadelesinde her türlü güvencesizliğe, istismara, tacize, tecavüze karşı ses çıkaranlardır. Utanın biraz!

Biraz haddinizi bileceksiniz! Ya ezilenden yanasınızdır ya ezensiniz ya da ezenle kol kolasınızdır. Faşizm zamanlarında önce kadınlar ve çocuklardan vazgeçilir; faşizm günlerinde ortalık dumanlanır ama turnusol gibidir de aynı zamanda böyle dumanlı havalar… Kimin gerçekte ne vardır kafasında, fırsatını bulursa ne yapacaktır görürüz. Bilinçaltlarınız, erkekliğiniz, erkek egemenliğiyle ittifaklarınız ortalığa dökülür işte böyle zamanlarda.
Kadınları görmeden politika yapamazsınız baylar, nokta! Ötesi yok! 8 Mart 2017 Feminist Gece Yürüyüşüne katılan kırk bin kadın bir şey söylüyor; bu bir işaret… Bunu görmeyenin politika yapma şansı yok. Bunu görmeden, kadınların karşılıksız, görünmez emeğiyle beslenen kapitalizmle de mücadele edemezsiniz. Kadınların özgürlük, eşitlik mücadelesini anlamadan; saygı duymadan sendikal mücadele hiç yapamazsınız. Eşitsizlikleri ortadan kaldıracağım diyemezsiniz. ‘’Yok, ben burayı görmem, dar politikamı ısrarla savunurum, kadınlar da mücadeleleri de umurumda değil’’ deseniz bile binlerce kadına, kadınların sendikalardaki emeğine, politikasına böyle saygısızlık, hadsizlik edemezsiniz!

Sendikalarda kadınların mücadelesini, feminist kadınların varlığını görmemek, bu varlığı küçümsemek bir şiddettir! Bu şiddeti seyredip kadın cinayetlerine üzülüyorum diyemezsiniz. Toplantılarda bir kadının susturulmasına seyirci kalmak, kadınlara karşı tutumlara tepkisiz kalmak cinayete ortak olmaktır çünkü. Şort giyen bir kadının otobüste tekmelenmesine onay vermektir. Yanı başınızdaki kadınlara hakaret edilmesine susup vakıflar dolusu çocuğun istismarına, tecavüze uğramasına üzülemezsiniz. Kız yurtlarının yangın merdivenleri, kapıları kilitli olur cinsiyetçi ülkemde; küçücük, yoksul kız çocuklarının dini vakıfların yurtlarında kalmak zorunda oluşuna, yangınlarda can verişine üzülemezsiniz. Migros’taki kadın işçinin yaşadığı tacizden dolayı başlattığı direnişine destek olamazsınız. Fabrikalarda kadınların eşit işe eşit ücret mücadelesine destek olamazsınız. Kadınları köle pazarlarında satan, tecavüz eden, yakan, öldüren IŞİD’le mücadele edemezsiniz. Savaşlarda kadın bedeninin savaş aracı yapılmasına, tecavüzün sistematik bir savaş aracı oluşuna, çıplak kadın cesetleriyle poz verilmesine, Ekin Wan’a yapılanlara öfkelenemezsiniz; alkış tutmuş olursunuz.

‘’Yok, ben üzülüyorum bunlara’’ diyorsanız, hangisi sizsiniz o zaman bunların? İki yüzlü olmamak, iyi bir insan olmak, samimi politika yapmak için ‘bi’ düşünün abiler’. Erkekliğinizle yüzleşin, erkek egemen sistemden nemalandıklarınızdan vazgeçin. Korkmayın kadınlardan; kadınlarla kendinizi eşitlemeyi, yoldaş olmayı deneyin. Korkmayın; bu, sizi sadece daha eşitlikçi, daha iyi bir insan yapar; hepsi bu…

Akıl vermeyi, parmak sallamayı iş yapmaktan daha çok seven solcular; kadınların kimsenin aklına ihtiyacı yok! Siz kafanızı kendi politik yapılarınızı neden büyütemediğinize, faşizmle mücadele olanaklarını çoğaltmaya yorun; bize akıl vermeyin! Haddinizi bilin; gölge etmeyin yeter.

Selam olsun; faşizme, erkek egemenliğine, cinsiyetçiliğe karşı karma örgütlerde eşitlik, özgürlük mücadelesi veren kadınlara!

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.