Konya’da Ramazan Menek, evli olduğu Tuba Menek’i boğazını keserek öldürdü; sevk edildiği mahkemede tutuklandı. Menek, geçtiğimiz Ocak ayında Tuba Menek’i bıçakla yaralamış, ancak geçen ay kadının şikayetinden vazgeçmeye ikna edilmesi sonucu tahliye olmuştu.

Antalya’da bir kadına cinsel saldırıda bulunan ve öldüren Cengiz Dok hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı.

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre, COVİD-19 salgınının ekonomik sonuçlarının düşük maaşlı ve güvencesi az pozisyonlarda iş hayatında orantısız şekilde temsil edilen kadınlar üzerinde daha ağır etkileri var. Rapora göre kadınlar son bir yıl içinde 800 milyar dolar (6.5 trilyon lira) gelir kaybına uğradı. Bu 98 ülkenin toplam gayrisafi yurt içi hasılasından (GSYH) daha fazla.

Antalya’da hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen evli olduğu kadının evini tüfekle basıp ateş açan erkek, korona tedbirlerine uymadığı için para cezası kesilip serbest bırakıldı.

İzmir’de bir erkek, bir kadını katletmeye teşebbüs etti. Çok sayıda darbe alan kadının ameliyat edildiği ve durumunun stabil olduğu öğrenildi.

Edirne’de bir erkek, evli olduğu kadını bıçaklayarak öldürdü.

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezi Kurultayı bileşenleri sığınağın her kadının ve çocuğun hakkı olduğunu söyleyerek “Sığınak istiyoruz” kampanyası başlattı.

İzmir’de N.G., maruz bırakıldığı psikolojik şiddet nedeniyle sığınma evine yerleşmek için Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ni (ŞÖNİM) aradı; ŞÖNİM’den ancak fiziksel şiddete uğradığı takdirde merkeze alınabileceği yanıtını aldı.

İstanbul’da önce eşarpla boğulmak istenen ve sonra yakılarak altınları gasp edilen yaşlı kadın, kaldırıldığı hastanede olaydan 11 gün sonra hayatını kaybetti.

Erzurum’da Serdar Dündar isimli erkek, etrafa tüfekle ateş açtı, dışarıda oyun oynayan 13 yaşındaki Pınar Kaban’ı vurdu. Çocuk, çevredekilerin çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırıldı fakat hastanede hayatını kaybetti.

Türkiye’de Nisan ayında en az 17 kadın katledildi, 12 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu, beş kadın da öldürülmek istendi. öldürülen kadınların 8’i evli olduğu erkek, 1’i tanıdık birisi, 1’i akrabası, 1’i babası, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden evli olduğu erkek, 1’i kardeşi tarafından öldürüldü.

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.