Feminist Bisiklet, patriyarkanın katmerlenmesine #Hayır diyor, pedallamak için yollara düşüyor. Kadınlar ve translar, 26 Mart Pazar, saat 15.30’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşuyor.

2013 Nisan ayında, Kadıköy yakasında oturan bir grup feminist, beraber bisiklete binme arzusuyla bir araya geldi. Feminist kadınlar neşelerini, umutlarını ve enerjilerini büyütmek için birlikte yola koyuldular. Bir yandan da grupta ortaya atılan “Erkek şiddetine, kadın cinayetlerine karşı bisikletli bir eylem yapabilir miyiz?” sorusu üzerine düşünüyorlardı.

Hemen bir mail grubu oluşturuldu. Feministlere açık çağrıyla grup genişledi. 11 Mayıs 2013 tarihinde hem beraber pedallamak, hem de tanışmak için ilk buluşma gerçekleşti. Bazen kısa, bazen uzun aralıklarla buluşmalar sürdü.

Bir grup Feminist Bisikletli, 27 Temmuz 2013’de “Buralar Eskiden Hep Dutluktu”, “3. Köprüye Karşı Pedallıyoruz” eylemine katıldı.

Bisikletler süslendi. Süslü Kadınlar bisiklet turuna gidildi.

‘Kim demiş kadınlar bisiklete binemez diye’ denildi. Bisiklete binen kadınlar olarak bisiklete binmeyi öğrenmemiş kadınlara bisiklete binme öğretildi.

Feminist Bisiklet’ten Şeyda’nın mini belgeseli için keyifli bir gün ve sürüş gerçekleştirildi. Ortaya feminist bisikletli kadınların da olduğu bir belgesel çıktı:

Feminist Bisiklet’in ilk büyük eylemi; İran’da kadınların halka açık yerlerde bisiklet kullanmasını yasaklayan fetvanın ardından ‘Fetvalar, mırıldanmalar vız gelir! Haydi kadınlar pedallamaya!’ diyerek 2 Ekim 2016’da yapıldı. Morlarını kuşanan, bisikletlerine mor kurdelelerini, sözlerini yapıştıran 60 kadın hayatlarımıza çökmeye çalışan karanlığa karşı; neşeleri ve umutlarıyla Yoğurtçu Parkı’ndan Bostancı’ya kadar pedalladılar.

https://www.facebook.com/feministbisiklet/

Feminist Bisiklet’in facebook hesabından yayınlanan çağrısı ise şöyle:

Feminist Bisiklet, patriyarka’nın katmerlenmesine #Hayır diyor, pedallamak için yollara düşüyor.

E havalar da ısındı, çiçekler de açmaya, yeşil uyanmaya başlamışken, iki damla güneş yüzü görünce “Haydi!” dedik, “Pedallamaya!”

Mor kurdeleli bisikletlerimizle sokaklara dökülürken referanduma sözümüzü söylemezsek olmazdı. #Hayır, #Hayır demektir diyerek süreceğiz bisikletlerimizi, 8 Mart’tan aldığımız enerjiyle, umutla. Bisikletlerimize neden, nasıl, kimlere, nelere #Hayır diyoruz sözlerimizle süsleyeceğiz.

16 Mart 2017 Pazar Saat 15.30’da Yoğurtçu Parkı’nda buluşuyor, dövizlerimizi kurdelelerimizi hazırlıyor, 16.30’da pedallamaya başlıyoruz.

Güneşli bir pazar günü Feminist Bisiklet ile yola çıkmaktan, birlikte neşeyle kahkahalarla olmaktan daha tatlı ne olabilirdi ki 🙂

Not: Kask takılması zorunludur. Önce güvenlik 🙂 Bisikleti olmayan kadınlar bisiklet kiralayabilirler. Haberleşebilirsek yakın dostlarımızdan bizimle bisikletlerini paylaşmak isteyenler olabilir.

Bisiklet kiralanan yerler:
Bisikletçi Ali Usta
Osmanağa mah. Tulumbacı Asım Sok No:10
Kadıköy İstanbul (0216) 338 04 04

Delta Bisiklet (Kızıltoprak)
Telefon: 0 216 450 66 30

Kiralık Bisiklet: Diri Çavuş Sk. No:62,Osmanağa, 34714 Kadıköy/ İstanbul, 34710 Kadıköy/ İstanbul 0549 240 0000
Bisiklet Gezgini

* Etklinlik kadınlara ve translara açıktır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.