Natalie Coulter

Mağazalarda satılan “mutlu bir kızı herkes sever” yazan tişörtlerden, sokakta yürürken genç kadınlara gülümsemelerini söyleyerek laf atanlara kadar kızlardan sürekli gülümsemeleri bekleniyor.

Audrey Hepburn bir zamanlar “mutlu kızlar en güzel kızlardır” ünlü sözünü söylemişti – şimdi bu alıntı post-feminist pazarda tişörtler, yastık kılıfları ve kırtasiye ürünlerinde tekrarlanıp duruyor.

Belki de kamuoyunda en dikkat çeken bir kıza gülümseme çağrısı, Donald Trump’ın iklim aktivisti Greta Thunberg için sert ve alaycı biçimde söylediği şu ifadeydi: “Parlak ve mükemmel bir geleceği dört gözle bekleyen çok mutlu bir genç kıza benziyor. Görmek çok güzel!”

Ancak kaygısız ve mutlu olarak algılanmak için bu baskının kapağını kaldırın ve altına bakın: çok daha rahatsız edici bir şey ortaya çıkıyor.

Son 15 yıldır, özellikle sekiz ila 12 yaş arasındaki kızların, özellikle ikizlerin, tüketim kültürüyle ilgili deneyimleri üzerine çalışıyorum. Kızların eğlenceli, mutlu ve güler yüzlü olmaları yönündeki baskı, kızlara ve kız çocukluğuna yüklenen kültürel beklentiler hakkında çok şey ortaya koyuyor.

Sürekli eğlence mi?

Kızlardan bu sürekli gülümseme beklentisi, kızları siyasetten uzaklaştırır ve kendi boyun eğdirmelerinde yumuşak başlı olarak konumlandırır. “Eğlence”, daha derin siyasi meselelere ilişkin dikkati dağıtır ve kızların dünya çapında karşılaştığı sömürü ve şiddeti düşünmelerini engeller.

İklim krizi veya kayıp ve öldürülen yerli kızlar ve kadınlar gibi kızların karşılaştığı sayısız sosyal ve politik soruna dikkatlerini yöneltmek, bu mutluluğunu ve eğlencesini alt üst ederdi.

Feminist düşünür Sara Ahmed, mutluluğun, hayatlarını statükoyu sarsmayacak ve sorgulamayacak bir şekilde yaşamayı taahhüt edenlere vaat edildiğini yazıyor. Yukarda anılan konulara dikkat çekerek statükoya meydan okumak bu fanteziyi bozacaktır.

Tişörtte dendiği gibi herkes mutlu kızları seviyorsa, o zaman mutsuz kızlar sevilmeye değmez: Bu, kızlara mutlu kalmaları için açık bir uyarıdır, aksi takdirde “psikolojik ve estetik açıdan istenmeyen” bir durumla karşı karşıya kalırlar.

Eğlence başkalarıyla birlikte olabilir, ancak kökeninde kendi eğlencesinden sorumlu olmaya yönelik bireysel bir çaba vardır. Gülümseme çağrısı, genellikle mutsuzluğun temeli olan kadın düşmanı ve ataerkil yapıların çözümünü kutlamaya yönelik bir çağrı değildir.

Mutluluk ve eğlence, toplumsal cinsiyet eşitliğini feminist bir yapısal eleştiriyi gölgede bırakan bireysel güçlenme olarak çerçeveleyen popüler feminizm biçimleridir. Mutsuzluk, kendi mutluluklarından ve özgürleşmelerinden sorumlu olan kadınların olumlu düşünmeleri ve değişimi yaratmak için ilham almaları gereken post-feminist senaryodan sapar. Vurgu, kolektif bilince değil bireysel eylemlere yönelir.

Mutluluk ve eğlence için bu moral talepler, kızların vatandaşlığı ve topluluğa bağlılıklarını baltalar.

Kızların liderliği

Mutluluğa ve eğlenceye çağrı, ataerkil yapı ve kurumları dünya çapında kız çocuklarına yapılan haksızlıklar, mutsuzluklar ve acılardan kurtarır ve kendi mutluluklarının sorumluluğunu kızların omuzlarına yükler. Ancak, Trump’ın kendi sözlerini zekice ona geri döndüren Greta Thunberg de dahil olmak üzere kızlar artık buna uymuyor.

Thunberg’in hazırcevaplığı, kızların mutlu olması için kadın düşmanı ve yaşa dayalı ayrımcı Trump’ın söylemini açık eden senaryoyu tersine çeviriyor.

Su aktivistleri Autumn Peltier ve Mari Copeny, eğitim aktivisti Malala Yousufzai ve iklim aktivisti Vanessa Nakate gibi kızlar tarafından yönetilen küresel bir gençlik hareketi bu anlatılara karşı çıkıyor. İklim değişikliğine karşı savaşıyorlar ve mutluluk ve eğlence gibi bir dizi karmaşık duyguyu kullanarak sosyal değişimi savunuyorlar.

Kızlar, onlara “daha fazla gülümsemelerini” söyleyen kadın düşmanı eleştirmenler tarafından reddedilmeyi reddediyor.

Çeviren: Hanife Aliefendioğlu

Bu yazının orijinali 8 Mart 2021 tarihinde Phys.Org sitesinde yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.