“Kadınların Oyu Eşit ve Özgür Hayata; Değiştirecek Gücümüz Var!” Kampanyası 2 Haziran Cumartesi yapılacak feminist bisiklet turu ve RitimKolektif’in ritimleri eşliğinde eğlence ile devam ediyor.

Cumartesi günü, bisikletli-bisikletsiz kadınlar önce Saat 15.00’de Kadıköy Rıhtım’da buluşarak bisiklet turunu başlatacaklar. Sonra da 16.30’da Yoğurtçu Parkı’nda hep birlikte RitimKolektif’le eğlenecekler.

Bisikleti olmayanların katılımlarını kolaylaştırmak için Feminist Bisiklet eylemine katılacakların hazırlanan formu doldurmaları isteniyor.

Eylem öncesinde 1 Haziran Cuma Saat 17.45’de #KadınlarınOyuHayata etiketiyle sosyal medya eylemi yapılıyor.

“Kadınların Oyu Eşit ve Özgür Hayata; Değiştirecek Gücümüz Var!” kampanyası kapsamında neler yapıldı?

“24 Haziran 2018’de yapılacak seçim” gündemiyle bir grup feministin çağrısıyla 6 Mayıs’ta İstanbul’da Feminist Mekan’da bir feminist forum yapıldı. Foruma 40 civarında feminist kadın katıldı. Forum’da seçimlere yönelik “Kadınların Oyu Eşit ve Özgür Hayata; Değiştirecek Gücümüz Var!” adıyla bir kampanya yapılması kararlaştırıldı. Kampanyanın başlangıç eylemi olarak da Anneler Günü’nde bir sokak eylemi yapılması ve öncesinde de bir sosyal medya yapılması kararlaştırıldı.

Kampanyanın logosu belirlendi. Facebook, Twitter ve İnstagram hesapları oluşturuldu.

11 Mayıs’ta #AKPninAnnelikKarnesi etiketiyle ilk sosyal medya eylemi çağrısı yapıldı. Sosyal Medya eylemi için, AKP’nin annelikle ilgili 16 yıldır sürdürdüğü cinsiyetçi politikalarına ilişkin veriler üzerinden görseller üretildi.

Sosyal medya eyleminde aynı zamanda “Anne olanlar, olmayanlar, olmak isteyen, istemeyenler…BİZ HEPİMİZ…Makbul annelik dayatmalarını yemiyoruz! Seçim öncesi feminist buluşmada, #AKPninAnnelikKarnesi’ni veriyoruz.” başlığıyla Anneler Günü eyleminin de çağrısı yapıldı. Çağrı için bir de video hazırlandı.

Anneler Günü eylemi oldukça coşkulu geçti. Kadıköy’den Moda Parkı’na bir yürüyüş ve yürüyüşün sonunda bir feminist forum gerçekleştirildi. Forumda konuşulanlar üzerinden iki video hazırlandı. (Forum1, Forum2)

Sonrasında kampanya bildirisi basıldı. 15 Mayıs Perşembe günü #KadınlarınOyu etiketiyle ikinci sosyal medya eylemi çağrısı yapıldı. Bu eylemde AKP’nin 16 yıllık cinsiyetçi politikaları üzerinden içerik oluşturularak  #KadınlarınOyu ve “Oy verirken hatırla” başlıklarıyla görseller paylaşıldı.

19 Mayıs’ta Kadıköy’de stand kurularak bildiri dağıtıldı.

Kampanya kapsamında 15 çeşit sitcker basıldı. Stickerlar Avrupa ve Anadolu yakasında sokaklara yapıştırıldı.

AKP’li yetkililerin cinsel istismar, tecavüz, iffet, kürtaj, eşitlik, kadın istihdamıgenel ahlak, kadın cinayeti konusunda söyledikleri üzerinden “Oy Verirken Hatırla” ve “Oy yok” başlığıyla çok sayıda spot video hazırlandı.

Kampanyanın üçüncü sosyal medya eylemi 24 Mayıs Perşembe akşamı #KadınlarSeçimdeHatırlatıyor etiketiyle yapıldı.

26 Mayıs Cumartesi günü Mecidiyeköy ve Galata’da AKP’nin 16 yıllık cinsiyetçi politikalarının karnesi dağıtıldı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.