Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek nöbetindeyken Kadıköy’de gözaltına alınan beşi Barış için Kadın Girişimi (BİKG) üyesi 9 kişi ve aynı gün Kartal’da gözaltına alınan 13 kişi serbest bırakıldı. Aynı gün Üsküdar’da yapılan destek nöbetinde gözaltına alınan 4 kişinin gözaltı süresi en 7 gün uzatıldı.

KHK’larla çıkarıldıkları işlerine iade talebiyle 9 Mart’ta Ankara’da açlık grevine giren Gülmen ve Özakça’ya destek vermek için 5 Mayıs’ta İstanbul’da açlık grevine destek nöbeti başladı. 20 Mayıs Cumartesi günü Barış için Kadın Girişimi’nin Kadıköy’de tuttuğu nöbete polis müdahalesi ardından yedisi kadın, ikisi erkek olmak üzere 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltında Çatlak Zemin’den 2 arkadaşımız da var. Aynı gün içinde Kartal ve Üsküdar’da da açlık grevine destek nöbetine polis müdahalesi ardından çok sayıda destekçi gözaltına alındı.

Adalet için Üsküdarlılar grubu, gözaltıları protesto etmek için bugün saat 16.30’da Üsküdar İskele’de buluşmak üzere çağrı yaptı.

Gelişmeleri gün boyu Çatlak Zemin’den ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:

Twitter: @Catlak_zemin

Facebook: Çatlak Zemin 

17.00‘da Üsküdar’da gözaltına alınan 4 kişinin gözaltı süresi görüntülerin deşifresi gerekçesiyle en az 7 gün uzatıldı.

16.20‘de Kadıköy ve Kartal’da gözaltına alınan 22 kişi hakkında savcılık serbest bırakma kararı aldı.

16.00‘da savcılıkta ifade verme işlemi tamamlandı.

14.50 İlk iki kişinin ifade verme süreci bitti.

14.15 itibariyle ilk ifadeler alınmaya başlandı.

13.00’dan itibaren avukatlar, ifadelerin alınmaya başlayacağı bilgisini verdi.

12.00 civarında gözaltındakiler sağlık muayenesinin ardından adliyeye getirildiler.

10.30’dan itibaren gözaltındakilere destek vermek isteyenler Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelmeye başladılar.

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.