• Mirabal Kızkardeşler

1Patria Mercedes Mirabal, María Argentina Minerva Mirabal ve Antonia María Teresa Mirabal kardeşler, 1930’dan 1961’e kadar Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten Rafael Trujillo’nun diktatörlüğüne karşı mücadele ediyorlardı. Dahil oldukları Clandestina Hareketi içerisinde, Minerva’nın kod adından ötürü “Kelebekler” olarak bilinmekteydiler. Trujillo’nun Ülkede iki tehlike var: Kilise ve Mirabal Kardeşler” demesinin ardından, “Kelebek” olarak sembolleşen bu üç kadın, 25 Kasım 1960 tarihinde askerler tarafından kaçırılıp tecavüz edilerek öldürüldüler. Mirabal Kızkardeşler’in öldürülmesinden bir yıl sonra diktatörlük sona erdi.

  • Latin Amerika ve Karayip Feminist Buluşmaları

21981 yılında düzenlenen Latin Amerika ve Karayip Feminist Buluşmaları’nın birincisinde, 25 Kasım, Mirabal Kızkardeşlerin anısına ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Gün’ olarak kabul edildi. 25 Kasım günü; toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin her haline karşı mücadele temelinde, devletlerin siyasi mahkumlara ve yerli halklara uyguladığı işkence ve kadınlara yönelik cinsel şiddetini sonlandırmaya yönelik mücadele vurgusuyla belirlendi. Sonraki feminist buluşmaların ise 25 Kasım eylemlerini de içine alacak tarihlerde organize edilmesi kararlaştırıldı. (İlki 18-21 Temmuz 1981 tarihinde, 280 feminist kadının katılımıyla Kolombiya’nın Bogota kentinde yapılan Latin Amerika ve Karayip Feminist Buluşmaları, her yıl binlerce kadının katılımıyla devam etmekte. Bu buluşmalarda feminist politikanın ve mücadelenin çeşitli başlıkları üzerine tartışmalar yürütülüyor.)

‘Kadınlara yönelik şiddet insan hakları ihlalidir’

31991 yılında Kadınların Küresel Liderliği Merkezi’nin öncülüğünde, 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ile 10 Aralık İnsan Hakları Günü arasında, cinsiyet temelli şiddete karşı 16 günlük aktivizm kampanyası düzenlendi. 1991 yılından bu yana 187 ülkeden 179 kadın örgütünün katıldığı 16 Günlük Kampanya, kadına yönelik şiddetle mücadele ve cinsiyet eşitsizliği temelli hak ihlallerine dikkat çekmeyi hedefliyor. Yanı sıra, 29 Kasım Uluslararası Kadınlar İnsan Hakları Savunucuları Günü’nü, 1 Aralık Dünya AIDS Günü’nü ve kadın düşmanı bir erkeğin 14 kadını katlettiği 6 Aralık Montreal Katliamı yıldönümünü de kapsayan bir etkinlik. İlk etapta, ‘Kadınlara yönelik şiddet insan hakları ihlalidir’ başlığıyla uluslararası bir imza kampanyası düzenlendi. 80 ülkeden kadın kurumlarının katıldığı bu kampanyaya Türkiye’den Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı çağırıcı oldu. Türkiye’de bilinen ilk 25 Kasım etkinliği de bu kampanyayla Mor Çatı tarafından gerçekleştirildi.

  • Kadın Cinayetleri Politiktir

4Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 25 Kasım 1997’de yaptığı basın toplantısında, kadınların birlikte yaşadıkları erkekler tarafından öldürülmelerini ‘politik cinayet’ olarak tanımladı. Basın açıklamasında, “Bundan sonra basında gördüğümüz her kadın cinayeti haberi bizim için bir ihbar niteliğinde olacaktır. Kadınları, bu cinayetleri takip etmeye ve cenazelere toplu şekilde gitmeye çağırıyoruz. Kadınların türlü sebeplerle erkekler tarafından katledilmesine seyirci kalmayalım. Sesimizi yükseltelim. Şiddeti her yerde ortaya çıkartalım” çağrısı yer aldı.

  • Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü

5Doksanlı yıllardan itibaren her 25 Kasım’da, Türkiye’de ve dünyanın her yerinde çeşitli eylemler ve etkinlikler düzenleniyor, açıklamalar yapılıyor.  Mirabal kardeşlerin ölümünden 29 yıl sonra, dünyada büyüyen kadın mücadelesinin bir sonucu olarak BM Genel Kurulu 17 Kasım 1999 yılında 25 Kasım’ı Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü olarak ilan etti.

  • Sığınaklar ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı

621-22 Kasım 1998 tarihinde Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın çağrısıyla 25 Kasım “Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Son” günü bağlamında düzenlenen Kadın Sığınakları I. Kurultayı, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Konferans Salonu’nda Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kıbrıs’tan gelen 100’ü aşkın kadının katılımıyla gerçekleşti. Sığınaklar Kurultayı 2016 yılında 19. kez Adana’da toplandı.

  • Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu

725 Kasım 2013 tarihinde Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu, 2013 yılı içerisinde toplam 21 kadının gözaltında taciz ve tecavüze uğradığı için kendilerine başvurduğunu açıkladı.

  • Latin Amerika ve Karayip Feminist Buluşması

8‘Latin Amerika ve Karayip Feminist Buluşmaları’nın on üçüncüsü Peru-Lima’da 22-25 Kasım 2015 tarihinde 1500 kadının katılımıyla gerçekleştirildi. Kadınlar her yıl olduğu gibi bu yıl da 25 Kasım etkinliğini beraber gerçekleştirdiler.

  • 25 Kasım 2015
Guatemala
Guatemala
San Salvador
San Salvador
Bogota
Bogota
Valladolid
Valladolid
İspanya
İspanya

Her yıl olduğu gibi 25 Kasım 2015’te de dünyanın her yerinde kadınlar erkek şiddetine karşı sokaktaydı.

  • 25 Kasım Kadın Platformu

10-1 10-2 10-3 10-4 10-5 10-6İstanbul’da 25 Kasım Kadın Platformu, 25 Kasım 2005’ten beri her yıl İstiklal Caddesinde, ‘Erkek-Devlet şiddetine karşı’ yürüyüş düzenliyor.

25 Kasım 2017’de, saat 18:00’da Taksim Tünel meydanında buluşuyoruz!
25 Kasım Cumartesi günü, saat 18:00’de Tünel’de toplanıp Galatasaray Lisesine doğru yürüyoruz!

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Cevapla

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.