Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kadınların kurduğu Bölünmüşlüğü Aşan Eller örgütü 9 Temmuz 2003 akşamı, Ledra Palace Barikatı’nda Yeşil Hat üzerinde Sinderella eylemi yaptı. Eylem saat 19’da başlayıp 24’te sona erdi.

Anlamlı bir müzakere sürecinin başlatılması çağrısında bulunan kadınlar, sınır geçişlerinde pasaporta, Sinderella saatine, dostlukların sınırlandırılmasına “hayır”; acil çözüme “evet” dediler. Tüm ilgili tarafları geçişlerin insancıllaştırılması, bürokratik uygulamaların ve saat kısıtlamalarının kaldırılması için çalışmaya davet ettiler. Eyleme İngiliz milletvekillerinden de destek geldi.

Bölünmüşlüğü Aşan Eller’in eylemle ilgili açıklaması: 

* Yeşil Hattın kısmen açılması, iki toplumun bir araya gelmesine imkan vermekle birlikte Kıbrıs sorununun çözümünün yerini alamaz. Kıbrıslıtürk makamların Kıbrıslırumların geçişlerinde pasaport göstermeleri yönündeki ısrarlarının birçok Kıbrıslırumun kuzeydeki dostlarını ziyaretine engel teşkil ettiğini bir ağızdan haykırmak için Kıbrıslı kadınlar olarak toplanmış bulunuyoruz.

* Aynı şekilde Kıbrıslıtürklerin Yeşil Hattı her geçişlerinde Kıbrıs hükümetinin memurları tarafından yaşamak zorunda bırakıldıkları uygulamalar da rahatsızlık yaratıyor.

* Uzun kuyruklarda beklemeksizin ve bürokratik uygulamalardan geçmeksizin tüm Kıbrıslıların kendi ülkelerinde rahatça dolaşabilmeleri için tüm geçiş noktaları açılmalıdır.

* Kıbrıslıtürk makamların, Kıbrıslıtürklerin Sinderella misali geceyarısından önce kuzeye dönmeleri yönündeki ısrarlı tutumu da rahatsızlık yaratmaktadır. Bu ülkenin kadınları olarak dolaşım özgürlüğümüz üzerinde hiçbir sınırlandırma ve kısıtlamayı kabul etmiyoruz.

* Kıbrıs ortak ülkemizdir, ortak mücadelemiz de ülkemizi birleştirmek ve adadaki hayatı yeniden düzenlemek yönündedir. Kıbrıs’ın bir bütün olarak Mayıs 2004’te AB’ye girmesi için acil bir çözüme ihtiyaç duymaktayız.

* Ülkemizde tüm Kıbrıslılar için serbest dolaşım istiyoruz. Tüm taraflara ülke insanının özellikle kadın ve gençlerin ihtiyaçları, kaygıları ve isteklerinin cevap bulacağı acil bir çözüme doğru anlamlı bir müzakere sürecini başlatmaları çağrısında bulunuyoruz.

http://bianet.org/bianet/siyaset/21156-kibrisli-kadinlardan-sinderella-eylemi

http://bianet.org/bianet/siyaset/21476-kibrisli-kadinlara-ingiliz-vekillerden-destek

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.