9_aralik_razzanİstanbul’daki Suriye Başkonsolosluğu önünde toplanan, Lambdaİstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği ve Yeryüzüne Özgürlük Derneği aktivistleri, 4 Aralık’ta Suriye – Ürdün sınırında gözaltına alınan LGBTİ aktivisti Razan Ghazzawi’nin tutuklanmasını protesto etti. Razan Ghazzawi, Suriye’de kendi adını kullanarak blog yazarlığı yapan ve blogunu genellikle Suriye’de devletin sebep olduğu hak ihlallerinin duyurulması için kullanan, daha çok eşcinsel ve azınlık hakları ile ilgilenen bir aktivistti.

Sekiz ayda Suriye’de dört bin civarında sivilin katledildiğine ve yaklaşık onbir bin sivilin de gözaltında kaybedildiğine dikkat çeken aktivistler, yaptıkları basın açıklamasında “Tüm dünyaya, Suriye halkına yaşattığı zulümden dolayı rezil olan Suriye hükümeti, dostumuz Razan’ı ve diğer özgürlük aktivistlerini derhal serbest bırakmalı ve adeta karakteristik hale getirdiği baskıcı düşünce sistemiyle insanlık onurunu alenen ayaklar altına aldığı ve ‘vatandaş’ diye tanımladığı insanları gözünü kırpmadan katlettiği için; tutsak aktivistlerden, ölümüne sebep olduğu bireylerin nazarında onların ailelerinden özür dileyerek tüm zararları tazmin etmelidir” dedi.

15 günlük tutukluluk süresinin ardından serbest bırakılan Razan Ghazzawi artık İngiltere’de yaşıyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.