Antalya, Ankara, Bodrum, Çanakkale, Fethiye, İstanbul ve Mersin’de yapılan Feminist Gece Yürüyüşlerinden “Gücümüz birbirimizden, gücümüz feminizmden” sesi yükseldi!

Antalya

Feminizmin Ritmi Yıkar Ataerkiyi!

“Kadın katliamları, tacizler, tecavüzler, asker ölümleri, göçmen nefreti ile geçirdik 2020’nin ilk iki ayını. Savaş da kriz de en çok kadınları yaraladı. Hayatın her alanında tezahür eden patriyarkaya karşı isyanımız da direncimiz de bitmedi. Her köşe başında, her evde, adliyede, okulda, fabrikada mücadeleye devam ediyoruz. Gücümüzü birbirimizden, gücümüzü feminizmden alıyoruz. Yaşayacağımız ve yaşatacağımız bir dünya için dayanışmayı büyütmeye geldik, alanlardayız!… Bu hayat bizim diye çıktık bir kere yola, sözümüzden dönmüyoruz. Duymayan bilmeyen kalmasın; bu feminist isyan hiç durmadı, durmayacak!”

Ankara

Feminist isyandayız! Patriyarkanın belasıyız

“Tüm dünyada sistematik saldırılar, muhafazakarlaşma ve biz kadınları hedef alan politikalar karşısında, dünyanın dört bir yanından büyüyerek gelen feminist mücadelemiz kazanacak, biz kazanacağız! Patriyarkayı alt edeceğiz! Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz, durmadı durmayacak patriyarkaya karşı mücadelemiz! Yaşasın feminizm, yaşasın mücadelemiz!”

Bodrum

Gücümüz birbirimizden, gücümüz feminizmden!

“Gücümüzü tarihimizden aldığımızdan dolayı bugün 2020’de tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de biz kadınlar, yani feministler bize biçilen hayatlara bize biçilen sınırlara, bize biçilen rollere, bize biçilen ahlak ve yaşam normlarına itiraz ediyoruz.

O yüzden de 8 Mart’ta sokakta ve alanlardayız, her yerdeyiz!”

Çanakkale

Patriyarkaya karşı gücümüz kadın mücadelesi

 

Fethiye

Asla yalnız yürümeyeceksin!

“Bize her gün erkek egemen güçlerce ne yapmamız, nerede olmamız, nasıl yaşamamız, ne giymemiz gerektiği dayatılıyor. Kendi hayatlarımızı kurma mücadelemiz erki rahatsız edip, her gün daha fazla saldırsalar da kadın dayanışması ile kendi hayatlarımızı kuruyor ve yaşatıyoruz. Gücümüz dayanışmamızla var oluyor ve artıyor. Bize dayatılan tüm sınırlara itirazımız var.”

İstanbul

Gücümüz birbirimizden, gücümüz feminizmden!

“Patriyarkaya, kapitalizme, erkek şiddetine, ırkçılığa, dini baskılara, transfobiye, homofobiye, sınırlara karşı feminist söz tüm dünyada dalga dalga büyüyor. Türlü feminizmlerimizle, türlü cinsel yönelimlerimizle, türlü kadın varoluşlarımızla, bizlere dayatılan makbul hayatları reddediyoruz, istediğimiz hayatları kurmak için erkek-devlet zulmüne karşı daha fazla feminizm diyoruz. Sarsılmaz gibi görülen onca krallık yok olmuşken, sıradaki büyük isyan patriyarkaya gelsin: Haydi dünyayı yerinden oynatmaya!”

Mersin

Yaşamdan yanayız, Feminist isyandayız!

“Bu bir feminist isyandır.

Hayatlarımız için bu bir feminist isyandır.

Bedenlerimiz için bu bir feminist isyandır.

Emeğimiz için bu bir feminist isyandır.

Arzularımız için bu bir feminist isyandır.

Haklarımız için bu bir feminist isyandır.

Özgürlüğümüz için bu bir feminist isyandır.

Barış için bu bir feminist isyandır.

Sınırsız bir kadın dayanışması için bu bir feminist isyandır.

Cinselliğimiz, kimliğimiz, yönelimimiz için bu bir feminist isyandır.”

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.